Evde yapmayı deneyin: Lynchburg Lemonade

Lynchburg Lemonade nasıl yapılır

Bu haftasonu evde olacağım ama şöyle güzel bir şeyler içmek istiyorum diyorsan yada davetli misafirlerin varsa kendi kokteylini yapmayı deneyebilirsin.

Herkesin damak tadı, içmekten keyif aldığı alkol/kokteyl farklı ama bana göre yazın içilebilecek en keyifli kokteyllerden birisi Lynchburg Lemonade. Biraz tatlı, biraz sert ve biraz ekşi. Biri diğerinden fazla olmadığı için içmesi oldukça keyifli, yapması da bir o kadar kolay. İnternette ya da Jack Daniels’ın kendi sitesinde tarifler var ancak ben en çok kendi tarifimi seviyorum. Arkadaşlarımın bayılarak içmesinin, tarifi alıp evde denemelerinin yanında geçen yıl annemin arayıp ‘kızım Lynchburg Lemonade nasıl yapılıyordu?’ diye sormasını da göz önünde bulundurarak ‘deneyen seviyor’ şeklinde genelleyebilirim.

Meraklısı için tarif şöyle:

Lynchburg Lemonade Malzemeleri:

Jack Daniels Viski,

Portakal Likörü (Cointreau iyidir ama herhangi bir portakal likörü de olabilir.)

Sweet & Sour sos (tarifi aşağıda)

Sprite

Küp Buz

Sweet & Sour sos malzemeleri:

Limon 

Toz şeker

Yumurta Akı

Sosun yapılışı: 

Bir kaç bardak birden yapmayı planlıyorsanız eğer 5 limon, 2 ya da 3 çorba kaşığı (tatlı seviyorsanız  3) toz şeker ve 2 yumurta akını mikserde karıştırın yada bir kavanoza koyarak (1-2 adet küp buzla beraber- çalkalayın. Bembeyaz bir köpük elde edeceksiniz. Buzdolabına koyup, bir 10 dakika dinlendirdikten sonra sosunuz kullanıma hazır.

Lynchburg Lemonade yapılışı:

4 cl Jack Daniels (küçük shot bardağı 4 cl’dir ölçü için kullanabilirsiniz)

3 cl portakal likörü

4 cl sweet and sour shaker’a, shaker yoksa kavanoza koyulur. Üzerine bir kaç adet küp buz eklenir ve çalkalanır. Çalkalandığı zaman köpük oluşacak, şaşırmayın.

*Ölçüler 1 bardak için geçerli. Eğer birden fazla yapacaksanız daha büyük bir shaker’da ölçüleri bardak sayısına göre arttırarak bardaklara paylaştırabilirsiniz.

İçine önceden tepeleme buz koyduğunuz bardağa dökülür. Uzun bardakta 3 parmak yer kalmasına dikkat edilir. Üzerine Sprite eklenir, limon dilimiyle süslenir. 

Leziz, ferahlatıcı Lynchburg Lemonade’iniz hazır. Afiyetle içebilirsiniz!

Not olarak:

Temmuz 2017 şartlarında dışarıda 1 bardak Lynchburg Lemonade ortalama 35 TL. Eğer evde yaparsanız:

35 cl Jack Daniels: 75 TL (2019 Ocak ayında fiyatı 99.5 lira olmuş)

Portakal Likörü: 47.5 TL (2019 Ocak ayında 35’lik Nazen 54,5 lira)

Sprite & Limon: +- 7 TL (2019 Ocak +- 10 TL)

Total: 130 TL civarına geliyor. Yani, dışarıda 3 bardakla aynı fiyata evde ortalama 8 bardak Lynchburg Lemonade içebilirsiniz. (2019’da 8 bardak Lynchburg Lemonade 160 TL civarına geliyor.)

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir