Yeni güne ilk giren ülke: Kiribati

kiribati nerede

Bu akşam eski fotoğrafları karıştırırken, eşimin Fiji Airways’te çalıştığı dönemde uçtuğu Kiribati’nin başkenti Tarawa Havalimanı’nın fotoğraflarını buldum. 33 mercan adasından oluşan Kiribati, 2016 verilerine göre dünyanın en fakir 14.ülkesi. Hindistan cevizi üreten ve dünyaya bunu satarak, bir de aldığı desteklerle ayakta durmaya çalışan adalar topluluğu, küresel ısınma sonucu suların yükselmesi sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Nüfusu 114.00 kişiden oluşan ülke, 1837’de İngilizlerin adaya gelmesiyle 1979 yılında bağımsızlığını ilan edene kadar İngiliz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş ve 1999 senesinde Birleşmiş Milletler’e üye olmuş. Adada 13 harften oluşan ve yalnızca 120.000 kişi tarafından konuşulan Kiribatice konuşuluyor ve halkın yüzde sekseni İngilizce biliyor. Kiribati, coğrafi konumu gereği oldukça özel bir duruma sahip. Ülkenin doğu ucu tarih değiştirme çizgisine sınır olduğu için, dünyada yeni güne ilk giren, güneşin doğuşunu ilk gören ülke Kiribati. Biz haberlerde Avustralya’nın yeni yıl kutlamalarını izlerken, onlar çoktan yeni yıla girmiş oluyorlar.

Tarawa Havalimanı

Aşağıdaki fotoğraf uçağın inişi esnasında ve havanın kapalı olduğu bir günde  çekilmiş olmasına rağmen sağ tarafta gözüken Pasifik Okyanusu’ndan incecik bir kıyı şeridi ile ayrılan lagünün muhteşem turkuaz rengi ben buradayım diyor.

Eşimin gördüğüm en ıssız, eski ve fantastik havalimanı olarak adlandırdığı  Güney Tarawa’da bulunan Bonriki Havalimanı’na yalnızca haftanın 1 yada 2 günü uçak iniyor ve yerli halk aşağıdaki fotoğrafta görülen demir parmaklıkların arkasına dizilerek gelen uçağı izliyor, inen yolcuları selamlıyorlar. 

Aşağıdaki 2 fotoğrafta görebileceğiniz uçak kalkış pisti (runway) adanın iki tarafını birbirine bağlayan tek yol  ve yalnızca uçuş olduğu zamanlarda yayaların geçişi engelleniyor. 

Pistin etrafında hiçbir korunak, çit, parmaklık olmadığı gibi aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi bahçesi uçak pisti olan bir ev mevcut.

Türkiye’den Kiribati’ye gitmek 

Türkiye’ye göre dünyanın öbür ucunda bulunan fakir ancak Pasifik Okyanusu’nun tropik cennetlerinden biri olan Kiribati, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor. Hem de başvuru şartları İngiltere vizesiyle aynı ve İngiltere Konsolosluğu üzerinden başvurmak gerekiyor. Pasifik adalarının çoğu kapıda vize verirken, Kiribati’ye gitmek için binlerce liraya uçak bileti almayı, en az 3 aktarma ile uçup, minimum 48 saat yollarda olmayı göze almanın yanında bir de en az 1 ay öncesinden vize başvurusu yapmak gerekiyor.

 

 

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsin!

3 Replies to “Yeni güne ilk giren ülke: Kiribati”

    1. Merhabalar! Fotoğraflar o dönem Fiji Havayolları’nda çalışan eşim tarafından çekildi. Ben maalesef Kiribati’yi hiç görmedim ancak yüzülebilecek güzel kumsalları olduğunu biliyorum. Google’a yazdığınızda şahane fotoğraflar çıkıyor:) Siz gitmeyi mi düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir