Fiji nerede? Türkiye’den nasıl gidilir?

fiji nerede

Fiji nerede?

Fiji, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan ve 215’i ıssız olmak üzere 322 adadan oluşan bir adalar ülkesi ve Türkiye’den bakıldığında dünyanın neredeyse tam olarak diğer ucunda sayılıyor. Başkenti Suva olmasına rağmen ana havalimanı -yani Istanbul’dan yola çıktığınızda ulaşacağınız havalimanı- Nadi adasında bulunuyor.

Türkiye’den nasıl gidilir?

Tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye’den Fiji’ye direkt uçuş yok. Gitmeye karar verirseniz eğer bütçenize en uygun olan, en az aktarmalı ve bekleme süresi en düşük olan uçuşu bulmanız gerekiyor. İstanbul’dan Fiji’ye tek aktarma ve en kısa bekleme süresiyle ortalama 30 saat içerisinde ulaşılıyor. Aktarma sayısı arttıkça bu süre 40 hatta 50 saati bile bulabiliyor. Yani yola çıktıktan 2 gün sonra ancak Fiji’ye varılıyor.

Ben Fiji’ye gideceğim zaman bilet için detaylı bir araştırma yaptım ve fiyat-aktarma süresi olarak aklıma en çok yatan Güney Kore-Seul aktarmalı bilet almaya karar verdim. Korean Air’den gidiş dönüş aldığım bilet ile (en uygun fiyat 10.000 TL civarı. Çok aktarmalı uçuşlarda fiyatlar 7.500 liraya kadar düşüyor) 10 buçuk saatte Seul’e ulaştım, 8 saatlik bekleme süresinden sonra ise yine bir o kadar uçarak, 21 saati havada 8 saati karada geçen yolcuğun ardından Nadi’ye ulaştım.

Güney Kore’den aktarma yapmanın bir başka avantajı Türklerden vize istemiyor olmaları. Bu sebeple dönüş biletimi Seul’de 1 gece kalacak şekilde aldım ve havalimanında aktarmayı beklemek yerine hem şehri gezecek fırsatım oldu, hem de otelde rahat rahat dinlendikten sonra yola devam ettim.

Vize

Fiji, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından turistik amaçlı ziyaretlerde 3 aya kadar vize istemiyor ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Şöyle ki:

Nadi Havalimanı’na vardığınızda vize memuru neredeyse gelen yolcuların %40’ını ofisine alarak sorular soruyor. Nerede kalacaksınız? Neden geldiniz? Seyahat planınız nedir? gibi ve genellikle yalnızca kalacağınız süre kadar (kalacağınız sürenin 3 aydan kısa olması durumunda geçerli tabi) veriyorlar.

Dikkat edilmesi gereken 2. konu ise çantanızda taze meyve gibi yiyeceklerin bulunmaması. Adanın doğal dengesini koruyabilmek adına (meyvenin içinde gelen bir böcek bile ada için tehlike) bu konuda oldukça titizler, çantaları didik didik ederek arıyorlar. Ben İstanbul’dan vakumlu paketlerde zeytin, turşu falan götürdüm, onlar sorun olmadı ama taze meyvenin problem olduğunu biliyorum.

Fiji hakkında genel bilgiler yazısını okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.


Booking.com

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsin!

2 Replies to “Fiji nerede? Türkiye’den nasıl gidilir?”

    1. Ebru hanım merhaba,

      Fiji’ye gitmeye değer mi diye soruyorsanız, bu soruya yanıtım eğer tropikal bir tatil yapmak, dünyanın öbür ucunda bir macera yaşamak istiyorsanız ve biraz tuzlu bir tatil olacak olması sorun değilse: kesinlikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir