Bugün günlerden Koningsdag!

hollanda kingsday kutlamaları
  • 10
    Shares

Bugün 27 Nisan ve Hollanda sokaklarında şenlik var! 7’den 70’e herkes sokaklarda Kral Willem-Alexander’ın 51. yaş gününü kutluyor ama ne kutlama! Koningsdag (Kral Günü) festivaller ülkesi olan Hollanda’nın en büyük kutlamalarının başında geliyor.

Geleneğin kısa tarihçesi

Gelenek  31 Ağustos 1885 tarihinde prenses Wilhelmina‘nın 5. yaş gününün Prinsessedag olarak kutlanmasıyla başlamış ve daha sonra prensesin 1890 tarihinde tahta çıkmasıyla adı Koninginnedag (ing. Queen’s Day) Kraliçe Günü olarak değişmiş. Kraliçe Wilhelmina’dan sonra ise Koninginnedag 1948-1980 yılları arasında tahta çıkan kızı Kraliçe Juliana‘nın doğumgünü olan 30 Nisan tarihinde kutlanmış. 1980-2013 tarihleri  arasında tahtı annesi Juliana’dan devralan Kraliçe Beatrix ise Ocak ayında doğduğundan ‘havalar soğuk olur, festival için uygun olmaz’ diye düşünerek Kraliçe Günü’nü annesi Juliana’nın doğumgününde kutlamaya devam etmiş.

Yani özetle Kral Willem tahta çıkana kadar Kraliçe günü kutlanmış, 2013 yılından beri ise Kral Günü kutlanıyor.

Koningsdag kutlamalarında neler yapılır?
  • Kutlamalar Koningsdag’ın öncesindeki akşam Koningsnacht (Kral Gecesi) kutlamalarıyla başlar. Ertesi gün ulusal tatil olduğu için barlar, kulüpler bu gece için özel etkinlikler düzenlerler,
  • Kutlama günü herkes Hollanda’nın ulusal rengi olan turuncu kıyafetler giyer ya da en azından şapka/gözlük vb. turuncu aksesuar takar. (Eğer kutlamalarda Hollanda’ya gitmeyi düşünüyorsanız ya da hali hazırda oradaysanız sokaklarda ve hediyelik eşya satan dükkanlarda o güne özel turunculu, Hollanda bayraklı kıyafet/aksesuar satıyorlar.)
  • Kutlamaların en coşkulu olduğu şehir Amsterdam’ın bir çok sokağına sahneler kurulur, mekanlar kapı önüne barlar, barbeküler kurar. Sokaklarda yenilir, içilir, şarkılar söylenir, danslar edilir. Kanallar teknelerinde eğlenen insanlarla dolar.
  • Vondelpark gibi büyük parklarda çocuklar için aktivite alanları kurulur, bir çok yerde insanlar kullanmadıkları eşyaları satmak için tezgah açarlar.

2015 kutlamalarının official videosu: 

Özetle, Koningsdag tüm Hollanda halkının sokaklarda eğlendiği, çok parası olmayanın gidip marketten ucuza birasını alıp eğlencelere katıldığı bir ulusal bayram. Şansı olanın, festival sevenin en azından hayatında bir defa gidip deneyimlemesi tavsiye edilir!

Not: Yukarıda da bahsettiğim gibi kral Willem’ın doğumgünü 27 Nisan tarihinde ancak eğer 27 Nisan Pazar gününe denk gelirse kutlamalar 26 Nisan tarihine alınıyor ki insanlar ertesi gün işe gitme zorunluluğu olmadan diledikleri gibi eğlenebilsinler.

Fijne Koningsdag!

Ben Nil. 1990 İstanbul doğumluyum. Marmara İletişim’de okuduğum 2013 yılında Work and Travel programıyla yaşamak ve çalışmak üzere 4 aylığına Amerika’ya gittiğim günden beri şansım yurt dışında yaşamaktan yana açıldı… Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir