Instagram’da Takipçi Satın Almanın Zararları

instagram takipçi satın almanın zararları

Instagram’da duyurulması gereken bir iş yapıyorsunuz ya da paylaştıklarınızın daha fazla insana ulaşmasını istiyorsunuz ama takipçi sayınız bir türlü istediğiniz oranda artmıyor ve takipçi satın alarak daha fazla insana ulaşmayı, etkileşim almayı, popüler olmayı mı hedefliyorsunuz? Yapmayın!

Bu siteyi ve sosyal medya hesaplarını açtıktan sonra ben de yazdıklarımı Instagram üzerinden paylaşarak daha fazla insana duyurmak istiyordum. Instagram’ın nasıl işlediğini tam olarak bilmediğim için yazdıklarımın linklerini hikayelerde paylaşırım, böylece tek tıkla insanlar açıp okuyabilir diye düşünüyordum ama o özelliği kullanabilmek için en az 10.000 kişi tarafından takip edilmek gerekiyormuş. Hal böyle olunca başladım araştırmaya ve hem Türkçe hem de yabancı kaynaklarda takipçi satın almanın ne kadar yararlı olduğuna dair bir sürü yazı okudum, ikna oldum ve bana en güvenilir, kurumsal gözüken Türk websitelerinden birinden yüzlerce liraya 10.000 takipçi satın aldım ve kendimi bir problemler silsilesinin içinde buldum.

Instagram’da takipçi satın alma süreci

Satın aldığım paket en pahalı olan ama işime en çok yarayacağını düşündüğüm %100 Türk takipçi paketiydi. Şirket ilk 1 ay boyunca takibi bırakan takipçiler yerine ücretsiz yeni takipçi göndereceğini vaat ediyordu. Demek ki gönderilen takipçiler gerçek hesaplardan oluşuyor, belki yazdıklarım aralarından bazılarının ilgisini çeker, iyi olur diye düşündüm. Yanılmışım, bazı şeyler denemeden bilinmiyor.

Hesabıma gelen 10.000 takipçinin %90’ı bot hesap denilen sahte profillerden oluşuyordu, geri kalan yüzde 10’luk kısım ise tanımadıkları birini takip ettiklerini fark eder etmez takibi bıraktılar. Şirkete takipçilerde azalma olduğuna dair mail gönderince bir ay boyunca 10.000 kişiye tamamlayana kadar yeni takipçi gönderdiler ve sonuç olarak bir sürü boş, paylaşım yapmayan, kimisi erotik isimli ya da profil fotoğraflı, kimisi Arap, Hintli, Bangladeşli olan binlerce takipçi ile başbaşa kaldım ve artık hikayelere link ekleyebiliyor olmama rağmen hesabın aldığı etkileşim gün geçtikçe azaldı.

Instagram’da takipçi satın almanın zararları

*İlk problem çok fazla paylaşımınız yokken ve hesabınız yeniyken satın alınan takipçilerin hali hazırdaki takipçileriniz tarafından fark edilmesinin yarattığı güven problemi.

*Yeni takipçiler ya da tesadüfen hesabınıza denk gelenler ise binlerce takipçiniz varken aldığınız etkileşimin çok düşük olması sebebiyle (binlerce takipçisi olan hesabın paylaştığı fotoğrafın 50 beğeni alması gibi) takipçi satın aldığınızı kolaylıkla anlayabiliyorlar ve takipçi profilinize bakar bakmaz da bundan emin oluyorlar. Yani takipçi satın aldığınızı saklamanız mümkün değil, anlaşılıyor.

*Instagram, takipçi sayınız ve etkileşim oranınızı baz alarak paylaşımlarınızı yukarda tutuyor ya da aşağılara atıyor. En çok zarar veren şeylerin başında da bu geliyor. Sahte hesaplar tarafından görülmeyen paylaşımlar, hikayeler sebebiyle hesabınız neredeyse bir hayalet hesaba dönüşüyor çünkü paylaşımlarınız artık gerçek takipçilerinize de daha az gösteriliyor. Tam olarak bir Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma hikayesi.

Instagram’ın sahte takipçilere karşı aldığı shadowban diye bir önlem var. Buna göre eğer hesabınızda bir anda binlerce takipçi gelmesi gibi şüpheli bir durum olduğunda Instagram keşfet sekmesinde, hashtaglerde görünürlüğünüzü azaltıyor, hesabınızı takip etmek isteyenlere hata verebiliyor, siz başka hesapları takip edememeye başlayabiliyorsunuz ve en kötüsü bu süreç hesabınızı kapatmalarıyla bile sonuçlanabiliyor.

Özetle, çok takipçim olduğu görülürse daha fazla insan tarafından takip edilirim, hesabımın prestiji açısından iyi  bir durum düşüncesi yanlış, aksine takipçi satın almak bir çok açıdan zarar vererek hesabınızın organik olarak büyümesini engelliyor.

Instagram’dan sahte takipçileri silme

Takipçi satın almak bir kaç saniye sürüyor ama silme işlemi günler alabiliyor. Takipçi silmek için uygulamalar var ancak Instagram tek seferde kısıtlı işlem yapmaya izin veriyor, bu sebeple takipçileri silmek uzun zaman alıyor ve o zamana kadar hesabınıza shadowban uygulanmadıysa bile bu silme işlemi şüpheli olarak algılanıp hesabınıza shadowban uygulanabiliyor.

Ben sahte takipçileri sildikten ve üzerinden aylar geçtikten sonra bile başka hesapları takip etmek istediğimde hata almaya devam ettim. Tam toparladı derken geçtiğimiz günlerde hesabımda 5000 yeni takipçi olduğunu gördüm ve sil baştan oturup onları silmekle uğraştım. Şu an hesabımın paylaşım ve etkileşim oranı dengeli ama eğer takipçi satın almasaydım şu an çok daha iyi durumda olabilirdi.

Instagram’da takipçi satın almayı düşünüyorsanız eğer bu düşüncenizi bir daha değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir