Zaporijya Gezi Rehberi – Zaporijya’da Neler Yapılır?

zaporijya gezi rehberi ve zaporijyada yapılacaklar

Zamanda yolculuk yaptığımızı düşündüren, eski ve klasik bir şehir: Zaporijya

2017 kış gezilerimden birini gerçekleştirdiğim Zaporijya’yı sizlere kısaca anlatacak olursam bu şehirde içki içilir, yemek yenir ve büyüsüne kapılınıp deliler gibi yürünür!

Zaporijya‘ya gitmek nereden aklına geldi derseniz cevabı çok basit: Ucuz uçak biletinden. Pegasus indiriminden gidiş dönüş biletleri 168TL’ye bulunca tek yapmamız gereken gün saymak oldu. Kalacak yer olarak tercihimizi Dream Hostelden yana kullandık. Uçağımız gece indiği ve taksiciler İngilizce bilmeyip kazıklamaya çalıştığı için ulaşımı 23 TL karşılığında hostelden ayarladık. Kaldığımız yere dört gece için (Cuma gece giriş yapıp Pazartesi çıkmamıza rağmen sıkıntı çekmemek adına böye birşey tercih ettik) iki kişi toplam 114 TL ödedik (Evet, bu kadarcık). Yine burada içtiğimiz biralara (ellilik yerel bira) 2,5 TL verdik. Kaldığımız yer ve bulduğumuz birkaç mekan dışında kimse İngilizce konuşmadığı için biraz zorlandık fakat bu sayede Ukraynacayı birazcık çözdük.

Zaporijya’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yer derseniz öyle aman aman yerler yok fakat bence şehrin genel havası görülmeye değer.

zaporijya gezi rehberi


Bu fotoğraf Khortytsa Adası‘na giderken geçtiğimiz bir sokak. Bir çılgınlık yapıp bisikletle gitmeye kalkınca başımıza gelmeyen kalmadı tabii (inanılmaz yokuşlar, kırık kaldırımlar vb.) Bir daha asla kalkışmayağım bisikletle gezme kısmını risk almayı seven maceracılara öneririm. (Bu arada bisikletleri kaldığımız hostelden günlüğü 15 TL’ye kiraladık.) Adaya gidişimiz zorlu geçse de düşününce iyi ki yarı yoldan dönmemişiz diyorum. Dinyeper Nehri üzerindeki bu devasa adanın sadece küçük bir bölümünü gezebildik. Adaya Most Preobrazhenskogo Köprüsü‘nden ulaşım sağlanıyor. Burada Zaporijya Kazakları Tarihi Müzesi ve at tiyatrosu gibi ilgi çekici geleneksel yerler mevcut. Eğer ana yoldan değil de ormanlık alandan gitmeye karar verirseniz dikkat! Kaybolmak her şeyden daha kolay.

Not: Magnet vb. hediyelik eşyalar sadece burada mevcut. Bunun dışında gümüş işçiliği ve bölgesel ürünlere de buradan ulaşabilirsiniz. Tarihi bölgeye giriş bileti ortalama 10TL civarında, tabii ki burada çalışanlar da İngilizce bilmiyor ve anlatımların hepsi Ukraynaca.

zaporijya gezilecek yerler

Zaporjya şehir merkezi, daha doğrusu ara sokakları insanı adeta büyülüyor! Kimsenin yaşamadığı bir yerde geziyormuş gibi hissediyor insan. Upuzun ve geniş kaldırımlı ana caddede pek alışveriş yapılacak yer yok fakat kaldığımız yere yakın ikinci el mağazaları keşfettiğimizde kendimizi tutamadık ve içeri daldık hatta 10 TL’ye vintage mont bile aldık.

Biz toplu taşıma kullanmayı tercih etmedik (malum dil sorunundan dolayı, önerim taksileri tercih etmeniz fakat İngilizce bilen birine gideceğiniz yeri tarif ettirmeyi unutmayın!

En başta bahsettiğim gibi burada yapılabilecek şeyler arasında başı çeken yeme-içme inanılmaz ucuz! Zaporijya’da İngilizce bilen birilerini bulmak zor olduğu için İngilizce menüsü olan veya İngilizce bilen bir çalışan bulabileceğiniz mekanlar altın değerinde!

Zaporijya Mekan Tavsiyesi

Burada iki favori mekanımız oldu: Biri enfes pizzalar yediğimiz ”Pizza Celentano”. Harika el yapımı
pizzalar ve salataların mevcut olduğu bu şirin pizzacıda kişi başı ortalama 11TL’ye tıka basa doyabilirsiniz
(içecek dahil). Diğer mekanımız ise ‘‘Smoky Burger”. Yemek, nargile ve alkolün uyum içinde servis edildiği bu mekan mini tatilimizi en keyifli kılan keşiflerimizden oldu. Fiyatlar ise oldukça uygun. Şatobiryan 20TL civarı, harika ve devasa boyutlardaki hamburgerler 10TL, kokteyller ise 69-130 UAH yani 10-15 TL arası. Mekana özel Sex&Sugar adı altındaki kokteylleri şiddetle öneririm!

zaporajya gezi rehberi

Konuyu toparlayacak olursak;

♦Zaporijya haftasonu şöyle bir gideyim, farklı bir yer göreyim diyenlere önerebileceğim bir yer.

♦Yukarıda da defalarca belirttiğim gibi burada kimse İngilizce bilmiyor. Bu yüzden bir çılgınlık yapıp gitmeye karar verirseniz havalimanı transferinizi mutlaka önceden ayarlayın!

♦Alkol ve eğlence çok uygun fiyatlı, gezilecek yer sayısı oldukça az.

♦Biz kışın gittik fakat yaz aylarında nehir kenarındaki plajlarda güneşlenme fırsatı mevcut.

Not: Yukarıda TL üzerinden bahsedilen fiyatlar 2017 yılının Mart ayına ait, şu an fiyatlar biraz daha yüksek olabilir.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsin!

9 Replies to “Zaporijya Gezi Rehberi – Zaporijya’da Neler Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir