Güzel tasarımı ve okuyucuyu sürükleyen tarzıyla Ikigai için mutluluğun el kitabı demek abartı olmaz. Japon kültüründeki bu anlayışa göre her insanın sahip olduğu bir ikigai vardır. Yataktan kalkıp güne hevesle başlamalarını sağlayacak ikigai’si olan insanların stresten uzak, mutlu ve uzun bir hayat yaşamalarının daha kolay olduğu ileri sürülür. Peki dillerden düşmeyen, mutluluğun sırrı denilen bu Ikigai nedir?

Mutluluğun sırrı ikigai

Kendi ikigai’nizin ne olduğunu öğrenmek için kendinize aşağıdaki dört soruyu sormanız yeterli:

Neleri yapmaktan keyif alıyorum?
Neleri yapmakta iyiyim?
Dünya neye ihtiyaç duyuyor?
Ne yapmam için bana ücret ödenebilir?

Bu dört soruya verdiğiniz cevapların kesişim noktası sizin ikigai’ınız, yani mutlu olma yolunuz olacaktır:

ikigai japonların mutluluk sırrı

Kendi ikigaimi nasıl bulurum?

Keyif aldığınız bir alanda çalışırken zaman çabuk geçer, daha verimli ve üretken olursunuz. Yorgunluğunuzu pek az hisseder, stres ve sıkıntıdan uzaklaşırsınız. Hobilerinizi düşünün, sevdiğiniz bir müzik, bir dans, bir yazı vakti çok daha keyifli kılmıyor mu? İşte Ikigai’nızdaki ilk madde: Yaptığınız işten keyif alın, keyif aldığınız işleri yapın!

Ikigai’nızı bulmaktaki adımlardan ikincisi de neleri yapmakta iyi olduğunuzu bulmaktır. Hayatımız boyunca pek çok şey öğreniyor, kendimizi geliştiriyoruz. Kimi zaman bir konu diğerinden daha kolay, bir sorun diğerinden daha çözülebilir geliyor. Yeteneklerinizi ve eğilimlerinizi düşünün, kendinizi keşfedin! İyi olduğunuz şeyi daha kolay, keyifli yaparsınız ve bu gününüze mutluluk katar. Ikigai’ın asıl amacı da bireye mutlu, sağlıklı ve üretken bir hayat sunmaktır.

Dünya neye ihtiyaç duyuyor? Bu soruya tek bir cevap vermek oldukça zor. Doğayı korumaktan küresel ısınmaya, hayvan haklarından toplumsal eşitliğe, gelişimine katkıda bulunabileceğimiz pek çok konu var. Bu konulardan ilginizi çeken, en önemli gördüğünüz hangisi ise gözlerinizi ona çevirin. Seçtiğiniz alanda dünyanın değişimine katkıda bulunmak, daha büyük bir amaca hizmet etmek sadece yaptığımız işi değil hayatımızı da anlamlı kılar ve her sabah yataktan kalkmak, güne hevesle başlamak için bize bir sebep verir.

Keyif alıyorsunuz, yaptığınız işte iyisiniz ve her gün dünyayı güzelleştirmek için bir adım atıyorsunuz. Ikigai’nize çok yaklaştınız!

Son maddemizde ise yapmanız için size ücret ödenebilecek alanları bulmanız var. Kendinize sağlıklı ve konforlu bir hayat sağlamanız için para kazanmanız gerekiyor. Uçaklar ile mesafeler kısalmış,internet ile sınırlar ortadan kalkmış iken siz de sizi mutlu eden, üretken kılan ve hayatınıza anlam katan bir işi yani ikigai’nizi bulabilirsiniz!

(Visited 923 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir