Fransa’nın Strasbourg şehrinden başlayıp Colmar‘a kadar uzanan meşhur Alsas-Loren şarap yolunu gemiyle gittiğimiz için karış karış gezemesem de birbirine benzeyen bu kasabalarla ilgili genel bilgi vermek ve görme fırsatım olan yerlerden size kısaca bahsetmek isterim.

alsas loren şarap yolu hakkında bilgiler

Alsas-Loren Şarap Yolu

Gemiden inip otobüslerle Riquewihr‘e doğru yola çıktığımızda Alsas-Loren Şarap Yolu üzerindeki birbirinden güzel kasabaların ve uçsuz bucaksız üzüm bağlarının içerisinden geçerken gerçek anlamda olunabilecek en huzurlu yerdeyim hissini yaşadım.

Elimde olsa her kasabada durup keyfini çıkararak günlerce uzatacağım uzun bir yolculuk sonrası Riquewihr‘e ulaştık. Bu yola alternatif olarak çevreyolu da mevcut ama uzun yoldan kasabaları geze geze gitmek çok daha keyifli.

alsas loren Riquewhir colmar

1500lü yıllardan kalma oldukça küçük ve şirin bu kasaba insana bir masalın içindeymiş gibi hissettiriyor.

Şarap tadımı, etrafta çılgınlar gibi dolaşan turistleri, butik dükkanları ve iddalı tatlılarıyla (makaron ve tarçınlı ekmek) şarap yolu üzerinde baştan başa seyahet edenlerin mola yerlerinden biri olan bu küçük kasaba bana genel olarak bu yol üzerindeki bütün kasabaların ortak özelliklerini deneyimleme fırsatını sağladı.

DİPNOT: Çoğu yerde olduğu gibi Pazar günü burada da her yer kapalı. Turlar genelde pazar gününe denk getirmiyor fakat arabaya atlayıp turlayacaksanız planlarınızı buna göre yapmanızı öneririm.

alsas loren şarap yolu

Alış-veriş konusuna değinecek olursak tabii ki ilk sırada şarap var:) bunun dışında bölgeye özel motifler taşıyan örtüler, mutfak gereçleri gibi şeyler de mevcut.

Colmar Gezisi

Şarap yolu üzerinde iki farklı noktayı daha deneyimleme fırsatım oldu. Bunlardan biri gitmeden önce en çok merak ettiğim fakat varınca biraz abartıldığını düşündüğüm COLMAR.

Colmar fotoğraflarda göründüğü gibi mi? Evet benziyor ama o meşhur renkli evlerin bulunduğu kısım şehrin sadece küçük bir kısmı buraya Petit Venise yani Küçük Venedik deniyor. (İnternette dolaşan fotoğrafların hep aynı açıdan çekilme nedeni sanırım bu). Dolayısıyla hayallerimdeki gibi bir manzarayla karşılaşmadım.

alsas loren şarap yolu

Oldukça fazla turistin bulunduğu şehri şehir içinde tur atan ”Petit train touristique” adıyla anılan trenlerle gezdik. Bu trenlerde Türkçe dil seçeneği de mevcut ve ara sokaklara da girebilen bu trenler sayesinde hızlıca şehrin görülmesi gereken yerleri hakkında bilgi sahibi olduk.

alsas loren şarap yolu

Trenlere ilgi oldukça yüksek. Bu yüzden gitmeden bilet temin etmeniz zaman kazanmanızı sağlayabilir. Gezi rotası ve biletleri hakkında detaylı bilgi için link: tık tık

Alsas-Loren Şarap Yolu Gezisi Hakkında Bilgiler

✔ Bu bölgeyi araçla gezmenizi tavsiye ederim, konaklamarınızı yol üzerinde bulunan kasabalardaki hanlarda gerçekleştirebilirsiniz.
✔Araç ve tur otobüslerine alternatif olarak bisikletle de bölgeyi gezebilirsiniz. Rota bilgileri için: tık tık
✔ Şarap tadımı yaparak gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz
✔ Bölgede yapılan festival ve etkinliklere göre gezi tarihinizi ayarlayabilirsiniz. Festival ve etkinlikler ile ilgili detaylı bilgi için: tık tık
✔ Bölgenin sembolü olan leylekle ilgili hediyelik eşyalardan almayı unutmayın!:)

(Visited 785 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir