Reichsburg Kalesi ile konuya girmemin sebebi Orta Çağı yoğun bir şekilde hissedebileceğiniz bu şehirde kalenin gösterişli bir şekilde en yüksek noktadan size kendini göstermesi.

‘’Nerede bu Cochem? Nasıl gidilir?’’ gibi sorular aklınıza takılabilir. Adını gitmeden önce duymadığım bu şehre, Avrupa’da sayısı oldukça fazla olan nehir gemileri ile gitme fırsatım oldu. ‘’Romantik Ren Nehri ve Mosel Turu” adı altında gerçekleşen turun bir durağı da bu şirin şehirdi.

cochem nehir turu
Nehir gemisinden Cochem manzarası

Romantik Ren Nehri ve Mosel Turu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Cochem’e nasıl gidilir ?

Farklı bir ulaşım yolu olarak treni de tercih edebilirsiniz. Bunun için İstanbul – Frankfurt uçuşunu gerçekleştirdikten sonra, Frankfurt Cochem şehrine olan trenler, günlük olarak istasyonlardan Frankfurt Hbf kalkış – Cochem (Mosel) varış olarak hareket ediyor. Ortalama tren bilet fiyatları 30-150 ₺. Yolculuk süresi 2 buçuk saat civarı sürüyor. Bu yolu tercih edebilirsiniz. Berlin, Münih, Hamburg gibi farklı noktalardan da bu şehre gelmeniz mümkün fakat fiyat/zaman olarak değerlendirirsek en uygun nokta Frankfurt oluyor 🙂

Bilet fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Merkeze doğru yürürken gördüğüm ilk dikkat çekici şey köprü ayağındaki seramik duvar oldu. Burada farklı zamanlarda bu şehrin başına gelen olayların anlatıldığını öğrenince devamında neler gelecek diye meraklanmaya başladım.

Reichsburg Kalesi

Reichsburg Kalesi’nin orjinal son hali 12.yy’ da tamamlanmış. Daha sonra 1869 ve 1877 yılları arasında Berlin mülki meclisi üyesi Louis Ravene, 1576 yılındaki eski planlara göre kaleyi yeniden inşa ettirmiş.

REICHSBURG KALESİ GÖLGESİNDE BİR ŞEHİR: ALMANYA COCHEM 1
Reichsburg Kalesi

Şehirden oldukça yukarıda bulunan Reichsburg Kalesi’ne ulaşım servislerle sağlanıyor.
8-10 Euro civarı bir giriş ücreti ödedikten sonra rehberle birlikte kaleyi gezme fırsatınız oluyor. Mimarinin muazzam örneklerinden biri olan kale eğer Orta Çağ Mimarisi’nden ve gotik esintilerden hoşlanıyorsanız oldukça ilginizi çekebilir. Farklı dönemlerde el değiştiren kale için artık eski havasını kaybetti gibi yorumlar ortalıkta gezinse de bu haliyle de görülmeye değer olduğunu düşünüyorum. Özellikle terastan görülen manzara buraya gelmeye değer dedirtiyor.

REICHSBURG KALESİ GÖLGESİNDE BİR ŞEHİR: ALMANYA COCHEM 2

Acıklı bir aşk hikayesini barındıran bu kalenin hikayesi ise kısaca şu şekilde; Yaşlı bir adam olan ev sahibi kendinden yaşça küçük eşi için bu kaleyi yaptırıyor, hem de en ufak detayına kadar. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen objeler ile ev bir güzel hazırlanıyor ( kutup ayısı postu dahil). Fakat küçük eşi gönlünü başkasına kaptırıyor ve kaçıyor. Kalbi kırık ev sahibinin vefatından sonra ise kale birkaç kez el değiştiriyor.
Kalede muhteşem Mosel nehri manzaralı bir teras, avcı odası, herşeyin el boyaması olduğu bir yemek odası ve gizli geçitlerle ulaşılan odalar gibi farklı bölümler mevcut.

Şehir merkezinden bahsedecek olursak, genel olarak çoğu Alman kasabasında bulunan ana meydan, etrafında şirin kafeler, oldukça fazla hediyelik eşya vb. şeylerin satıldığı dükkan ve şehrin etrafını saran üzüm bağlarının hakkını veren kendilerine özel şarapları mevcut. Yerliler pek tercih etmese de biz turistlerin kesinlikle şarap ve likörleri denemesi gerekli. Özellikle Moselle Riesling şarabını tatmadan dönmeyin! 🙂

Sene içinde birkaç kez gerçekleşen şarap festivallerinde merkezdeki çeşmelerden şarap akıyormuş. Denk gelemememe rağmen hoş bir ortam olduğunu tahmin edebiliyorum 🙂

Cochem’de neler yapılır:

✔ Gitmek için şarap festivali olan zamanlar tercih edilebilir, bu dönemlerde farklı eğlenceler oluyormuş 🙂 En yakın şarap festivali 24-28 Ağustos tarihleri arasında. Linki şuraya bırakalım : tık tık

✔ Üşenmeden Reichsburg Kalesine çıkmak gerekli, ”ay kalenin içine girmeyeyim” diyenlerin, içlerindeki bu sese kesinlikle kulak vermemesi lazım!

✔ Belediye binasının bulunduğu küçük meydanda oturup kahvenizi yudumlarken şehrin havasını doyasıya çıkarmak da lazım!

✔Hediyelik olarak şaraplık üzüm fidesinden farklı likör ve şaraplara kadar uzanan alışveriş maratonu sırasında şarap tadımlarına katılmanızı öneririm 🙂 Israrla Moselle Riesling şarabı diyorum.

(Visited 1.047 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir