Tarih meraklıları, Youtube’da izleyecek kaliteli içerik arayanlar için gölgede kalmasını hiç istemediğim müthiş -hatta bence Youtube tarihinin en iyi Türkçe içeriği diyebiliriz- bir program önerim var: Olmaz Öyle Saçma Tarih

Olmaz Öyle Saçma Tarih, Saint Joseph Lisesi ve Marmara Üniversitesi sinema mezunu olan yönetmen ve akademisyen İlker Canikligil’in Youtube kanalı Flu Tv’de tarihçi Doç. Doktor Emrah Safa Gürkan’a (kendisinden bir çok yerde kısaca ESG diye bahsediliyor) sorular sorduğu, mizah ile tarihin harmanlandığı, eğitirken eğlendiren enerjisi yüksek bir tarih programı.

Emrah Safa Gürkan’ın akademik geçmişini araştırınca Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans mezunu olduğunu, Georgetown Üniversitesi’nde ise doktorasını yaptığını, Yeniçağ Avrupa ve Akdeniz Tarihi konularında uzmanlaştığı bilgileriyle karşılaşıyoruz. Buna ek olarak 8 dil (Almanca, İspanyolca, Osmanlıca, Fransızca, Farsça, İtalyanca, Latince ve Portekizce) biliyor, Sultanın Korsanları ve Sultanın Casusları isimli iki de kitap yazmış.

Programda her hafta başka bir konu tarihle hiç alakası olmayan insanı bile heyecanla içine çekebilecek şekilde işleniyor. Kültürlenmek, bakış açısı edinmek, tarih öğrenmek ve tüm bunların mizahla harmanlarak diyaloglar şeklinde gelişmesi, ESG’nin renkli kişiliği ve renkli papyonları ile izlemesi, dinlemesi aşırı keyifli bir program ortaya çıkartıyor.

Kulaktan dolma bildiğimiz bazı konulara açıklık getirmesi, tarihi olaylar arasında kurduğu bağlantılarla olayları sebep-sonuç ilişkileriyle anlatması gibi bir çok sebeple bu zamana kadar izlememiş herkese Olmaz Öyle Saçma Tarih’i izlemelerini öneriyorum.

Bu zamana kadar işledikleri konular şöyleydi:

1.Harari, Sapiens ve Osmanlı Tarihi

2.Sinema ve Tarih – Çıplak Nomad Olur Mu?

3.Osmanlı ve Türkiye Neden Geri Kaldı?

4.Cumhuriyet Başarısız Bir Proje Midir?

5.Bir Amerikan Projesi Olarak ESG

6.İstanbul’un Fethi

7.Matbaa Osmanlı’ya Geç Mi Geldi?Son olarak bir not ekleyelim, kanalın reklam gelirleri giderleri karşılamadığından Flu TV için Patreon üzerinden bir bağış sayfası açmışlar. İçerikleri sevenler, devam etsin isteyenler aşağıdaki linkten bağışta bulunabilirler. (Bağışçılara özel ekstra içerik de üretiyorlar bildiğim kadarıyla)

Patreon link: https://www.patreon.com/user?u=21422945

(Visited 31 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir