Katarsis, adını psikoloğumun önerisi Geçecek Mi? isimli kitapla öğrendiğim Klinik Psikolog Gökhan Çınar’ın her bölümde ünlü bir konuk ile ufak bir yüzleşme seansı yapmasını konu alan müthiş bir Youtube programı. İlk program 16 Aralık 2018 tarihinde yayınlanmış ve yeni bölümler çekilmeye devam ediyor.

Psikolojide katarsis sözcüğünün karşılığına baktığımızda şöyle bir açıklama ile karşılaşıyoruz:

Psikolojide katarsis negatif duygularımızı “boşalttığımız” bir yöntem olarak açıklanabilir. Problemlerin uzun süreden beri var olduğu içimizdeki o boşlukları havalandırmak, temizlemek gibi bir şeydir. Sizin öfkenizin ve üzüntünüzün sizden gitmesini sağlamak ve daha sağlıklı, daha aydınlık ve daha huzurlu bir zihin oluşturmanızı sağlamaktır.”

Bu programda da konuklara geçmişte etkilendikleri olaylar, hayatlarındaki dönüm noktaları, kızgınlıkları, kırgınlıkları soruluyor. Yer yer hüzünlü, yer yer duygusal ya da komik insan hikayelerini izlemek, ünlü, başarılı, zengin de olsa herkesin kendince acıları olduğunu, yollarındaki dikenlere takıla takıla, kanaya düzele bir yerlere geldiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Acı ya da sevinç hiç birimizin tekelinde değil, izlediğimiz şaşalı hayatların arkasında türlü türlü mücadele, geçmeyen travmalar, iz bırakan yaralar var ve katarsis bunu izleyiciye aktarmayı, ünlülerin insan ve kırılgan taraflarını göstermeyi oldukça iyi başarıyor. Bunun yanında X-tra programlarında Türkiye’de hayat kadını olmak, bir eşcinselin psikolojik durumu gibi başlıkları konuyla alakalı kişilerle konuşarak, toplumsal ve belli grupların canını yakan konular da masaya yatırılıyor.

Programın sunucusu Klinik Psikolog Gökhan Çınar’ın Joy Türk’te radyo programı ve yöneticilik yapmış, yukarıda da bahsettiğim gibi ‘Geçecek mi?’ isimli kitabı yazmış ve şu sıralar Kafa dergisinde yazıyor. Çok yönlü, sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla bir çocuk babası şeker gibi bir insan.

Bu zamana kadar yapılan bazı Katarsis programlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Can Bonomo

İrem Derici

Katarsis X-TRA: Türkiye’de Hayat Kadını Olmak I Hayatsız Kadın Ayşe Tükrükçü

Katarsis X-TRA: Bir Eşcinselin Psikolojik Durumu | Ekin Keser

KATARSİS X-TRA: Özgün ve Oğlu Ediz’le Down Sendromu Farkındalığı

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir