Dünya ve Türkiye son 1 haftadır CLUBHOUSE uygulaması ile yatıp kalkıyor. Davetiye sistemi ile çalıştığından bir kısım içeride olan biteni takip ederken, diğer kısım ise içeride neler olduğunu merak ediyor. Bu yazıda CLUBHOUSE uygulamasından, gözlemlerimden ve gelecekte bizi neler beklediğine dair öngörülerimden bahsedeceğim.

CLUBHOUSE’A NASIL KAYDOLURUM?

Uygulama şu an için yalnızca IOS cihazlarda mevcut, öncelikle bunu söyleyeyim.

Eğer davetiyeniz yoksa (benim yoktu):

Appstore üzerinden uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranız ile kaydolarak, kaydolmak istediğiniz kullanıcı adını yazıyorsunuz. Bu kullanıcı adını sizin için rezerve ediyorlar ve profilinizin onaylanmak için sıraya alındığına dair bir bildirim alıyorsunuz. Ancak bahsedilmeyen bir şey var, eğer telefon rehberinizde bulunan biri sizden önce kayıt olduysa, o kişiye ‘x kişisini içeri almak ister misin?’ diye bir bildirim gidiyor. Bu kişi sizi içeri alırsa eğer, aşağıda görebileceğiniz gibi profilinizin en altında bu kişinin adı ve içeri giriş tarihiniz yazıyor.

Diğer alternatif ise davetiye ile kaydolmak. Benim şu an 2 davetiye gönderme hakkım var örneğin. Gönderince haklar bitiyor mu, yenileniyor mu, neye göre işliyor sistem bu konu hakkında bir fikrim yok henüz.

İÇERİDE NELER OLUYOR?

Aşağıdaki görselde benim takip ettiğim kişilerin planlanmış programları, onun altında da şu an aktif olan konuşma odalarını görüyorsunuz.

Şöyle düşünün:

Bir konuşma odası, odanın moderatörleri ve konuşmacıları var. Konuşmacılar girip-çıkıyor, konunun uzmanı, o konuda söyleyecek sözü olabileceğini düşündükleri ama o an odada olmayan birine söz vermek isterlerse bu kişiyi odaya davet ediyorlar. Yada dinleyenler içinden el kaldıranlara söz hakkı vererek bu kişilerin konuşmasına imkan veriyorlar.

Benim ilk girdiğim odada kötü geçen ilk first dateler, ikinci odada ünlülerle yaşanan en komik anılar konuşuluyordu. Leblebi çekirdek, zaman geçirmeklik, eğlencelik meseleler yani. 3. programda ise konu Influencerlık idi. 50’ye yakın konuşmacı, 1000’e yakın dinleyici olan bu odada konuşmacılar:

  • Tanınmış influencerlar,
  • Influencer ajansı sahipleri,
  • Büyük markaların influencer departmanları,
  • Tanınmış kişiler,
  • Marketingciler, dijital ajans sahipleri ve çalışanları idi.

Esas olay burada kopuyor. Trendleri belirleyen ve uygulayan kişiler, Influencer marketing mutfağındaki büyük isimler, toplanıp bir araya gelip seminer verseler yüzlerce lira katılım parası alabilecek kişiler bu platformda, akış içerisinde, doğaçlama halinde sektörün ihtiyaçlarını, geçmişini, nereye gideceğini, beklentileri vs konuşuyor, üstüne söz almak isteyen takipçilere, influencer olmak isteyen kişilere söz hakkı veriyorlar.

Bu ilgimi çektiği için benim girmeyi tercih ettiğim bir oda. Bunun yanında dün akşam Ahmet Davutoğlu bir programa katıldı, bugün Elon Musk bir program açıp konuştu, kimi odada girişimciler, bir diğer odada teknoloji sektörü ve önde gelen isimleri konuşuyor. Girişler kısıtlı olduğu için Elon Musk’ın yayınını dinleyebilen kişiler başka bir yayın açıp oradan bu yayını diğer kişilere ulaştırdılar ve bu yayın arkasından bir çok odada yapılan yayının değerlendirmesi yapıldı.

CLUBHOUSE’DA OLAN CLUBHOUSE’DA KALACAK MI?

Uygulama çok yeni, henüz sınırları belli değil, sansür yok, bu zamana kadar yapılan hemen hemen tüm yayınlar plansız, akışa bırakılarak yapıldı. Yayın kazaları, dedikodular gibi bir çok haber malzemesi çıkacağı için habercilerin en çok takip edilen kişilerin yayınlarını takip edeceğini, bundan sonra içinde CLUBHOUSE adı geçen haberler görmeye alışacağımızı düşünüyorum. Şu an ortam aşırı samimi olsa da kısa zamanda sınırlar, sansürün boyutu, sektörü elinde tutan kişilerin yönlendirmeleri ile boyut değiştireceğini düşünüyorum.

CLUBHOUSE NELERİ DEĞİŞTİREBİLİR:

  • Öncelikle ağzı laf yapan, birikimi olan, ıılamadan konuşan kişiler burada var olarak, kendilerini göstererek, birikimlerini kanıtlayarak imajlarını pozitif anlamda pekiştirecekler. Ben buraya kişisel olarak Mert Vidinli örneğini verebilirim. Normalde antipatik bulup, takip etmeyeceğim bir kişilikken, konuşmacı olduğu odalarda gayet mantıklı ve makul şeyler söylediğine şahit oldum ve sempatimi kazandı. Ve tabii bunun tam tersi de olacak. Bazı kişiler için ‘Instagram’da bu kitapları okuduğunu, bu görüşe sahip olduğunu söyleyen kişi bu konuşan kişi olamaz’ diyeceğiz ve bu da bazı kişiler için itibar kaybı ile sonuçlanacak. Ben, önce konuşması ve fikirleri ile Clubhouse’da tanışılan bir influencer’ın diğer platformlardaki varlığının da merak edileceğine, eğer Influencer ile önce Clubhouse platformu üzerinden tanışıldıysa eğer takipçilerin bu kişilerle daha sağlam ilişki kuracağını düşünüyorum. Sonuçta sosyal medyada yaratılan kimlikleri değil, akışta insanların kafalarının içini görme imkanı sunuyor uygulama.
  • Bazı ajans sahipleri şimdiden sabit zamanlı programlar oluşturmaya başladılar. Dinleyicilerin de aktif olarak fikirlerini alarak uygulamayı ve uygulamanın hissettirip, düşündürdüklerini tartışıyorlar.
  • Programlara ürün yerleştirme konusu konuşuluyor. Reklamları bu mecrada da göreceğiz. Nasıl olacağına yine bu süreçte karar verileceğini tahmin ediyorum. Öngörüm, artık bir Influencer ile anlaşma yapmadan Clubhouse’daki varlığına da bakılacak ve işbirlikleri hem burası hem de pekiştirmek için diğer sosyal mecralar üzerinden paket halinde yapılacak.
  • Programlar şu an için kaydedilemiyor ancak gelecekte bu özelliğin de geleceği söyleniyor. Yayınları kayıt etme durumuna da yine insanların verdikleri tepkilere göre karar vereceklerini düşünüyorum.

YAYIN GAFLARI

Program moderatörü tanınmış bir influencer, söz hakkı verdiği dinleyicinin ‘Instagram’daki yukarı kaydır ve reklam çılgınlığından bıktık, hangisi kişinin gerçekten kullandığı ürün, hangisi reklam anlamaya çalışıyoruz, bu platform daha samimi’ demesi üzerine ‘sen hangisi reklam, hangisi gerçekten kullanarak tavsiye ettiği ürün ayırt edemiyor musun? Bence ayırt ediliyor’ diye yanıt verdi. Bana sorarsanız bu dürüst yanıt hayatını reklam gelirleriyle sürdüren bir influencer tarafından verildiği için aslında reklam verenler açısından bakılırsa gaf sayılır.

Son olarak,

Kendinizi bir anda Gülben Ergen’le, Nevzat Aydın’la falan konuşurken bulabileceğiniz bir ortam hayal edin ve defalarca üstüne bastığım gibi henüz nereye gideceği ve sınırları belli değil. Başka uygulamalar için aynısını söyleyemezdim ama bence ilk kullanıcılarındana biri olmakta fayda var. Sansürsüz, kısıtlamasız, plansız halinden öğrenecek çok şey var.

Beni CLUBHOUSE’DA @nilbosma adından bularak takip edebilirsiniz.

(Visited 209 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir