Tarihler Şubat 2021’i gösteriyor, 31 yaşıma girmeme günler kalmış, 4 küsür yıllık evliyim. Son bir kaç yılda aldığım kiloları vermek için destek almak adına yeni bir diyetisyene (buradaki yazıda kilo vermek için denediklerimden bahsediyorum) başvurmuşum. Diyetisyen benden kan tahlili istemiş ve eklemiş ‘polikistik over’ olabilir, kilo vermeyi zorlaştırır, bir jinekolog muayenesinden de geçsen iyi olur. Gittiğim jinekolog, konuşma esnasında sorar: ‘En son ne zaman smear yapıldı?’ Cevabım: ‘Hiçbir zaman’ olur, beni hemen kontrole alır, polikistik over bulunmaz ama smear yapılır ve süreç başlar…

Not: Doktorum Acıbadem’de Filiz Candan Topuz’du. Hastane ve doktor seçimini tamamen eşimin eski iş vereninin Acıbadem Sigorta ile anlaşması olması sebebiyle gittiğim (şu anda uluslararası geçerliliği olan bir sigortamız var, hastane seçimini kendimiz yapabiliyoruz) bildiğim hastane olduğu için bu şekilde yaptım. Bir ön araştırma yapmadan direkt Acıbadem’den randevu aldım.

SMEAR SONUCU: CIN 1

Gelen sonucu doktorum bana şöyle izah etti:

‘Smear’de normalin dışında hücre (LSIL-CIN1) görülmüş, bu olduğu zaman HPV virüsü var mı bakmak, rahim ağzını mikroskopla incelemek isteriz.

Böylece HPV testi (sonuç HPV 16 ve 35 pozitif) ve kolposkopi (serviks, vajina ve vulvanın yakından incelenip, anormal hücre görülmesi halinde parça alınıp biyopsiye gönderildiği bir işlem) yapıldı. Gelen sonuç: CIN1 ve CIN2 oldu. HPV 16(yaklaşık 100 kadar tipi olan HPV’nin rahim ağzı kanserine en çok sebep olan versiyonu), CIN1, CIN2, CIN3, RAHİM AĞZI KANSERİ diye giden sürecin CIN2 seviyesine kadar ilerlediğini gösteriyordu durum. Böyle olunca, hem teşhis hem de tedavi için uygulanan LEEP KONİZASYON (rahim ağzından hastalıklı dokuların çıkarılması işlemi) yapılmasına karar verildi.

LEEP yapıldı. Rahim ağzı temizlendi ve kalan yerden doku alınıp, patolojiye gönderildi. Gelen sonuç ise: cerrahi sınırda CIN1 oldu. Kanser yoktu ama müdahale edilemeyen bölgede hala anormal hücre vardı.

LEEP sonrası, HPV virüsünden ve kalan CIN1’de bağışıklığı yükseltip kurtulabilmeye destek olacağı söylenen Deflagyn isimli jeli kullanmaya başladım. Önümüzdeki 1 yıl her 3 ayda bir smear yapılarak durum gözlem altında tutulacak. Buraya kadar terimlerle beraber anlatabileceğim genel süreç böyle.

Kendimi birden bire bulduğum roller coaster'da bu terimler ve operasyonlarla aynı burada anlattığım gibi savruldum süreç boyunca. Kanser miyim? Korkusuyla yaşamak, doktorun ağzından çıkacakları, gelecek sonuçları beklemek hiç kolay değildi.
Ama olay bundan ibaret değil tabii ki. HPV nedir? Rahim ağzı kanseri nedir? CIN1-CIN2,CIN3 nedir? Yakalanmamak için ne yapmak lazım? Nasıl tedavi edilir? Size esas bahsetmek istediklerim bunlar. Çünkü RAHİM AĞZI KANSERİ'ne yakalanmamak için aslında bilinçli olmak ve aksiyon almak yeterli. Ben geç kalmışlardanım. 

HPV NEDİR? HPV AŞISININ ÖNEMİ

HPV (burada Acıbadem hastanesinin HPV’yi açıklayan sayfasını bulabilirsiniz, ben kendi öğrendiklerimden bahsedeceğim) diyince bir çok insanın aklına genital siğiller geliyor. Sanırım bunun nedeni fiziksel olarak görülebilen bir sonuç olmasından kaynaklı. Halbuki HPV 100’e yakın çeşidi olan, özellikle 16 ve 18 tipleri rahim ağzı kanserine sebep oluyor. Çoğu zaman herhangi bir belirti vermiyor, hatta vücut savaşarak virüsü atabiliyor. Atamadığı durumlarda da benim yaşadığım gibi CIN’lere ve rahim ağzı kanserine evriliyor.

HPV’den yani rahim ağzı kanserinden korunmanın en temel yolu ise aşı olmak. Örneğin Hollanda’da kız çocukları 11 yaşından itibaren HPV aşısı oluyor. Türkiye’de benim HPV ile tanışmam 30 yaşında, smear sonucu anormal geldikten sonra oldu. Bilgi sahibi olsam muhakkak aşı olurdum yada test yaptırırdım. Ki bazı bilimsel makaleler aşının koruyucu olduğu HPV 16-18 pozitif olma durumunda dahi aşı olmanın bağışıklığa ve virüsten kurtulmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

HPV’den nasıl kurtulurum?

Doktorumdan ve araştırdıklarımdan öğrendiklerim şu şekilde:

  • Kan değerlerine bakılır, D vitamini gibi önemli vitaminler eksikse takviye alınır,
  • Sigara-alkol, stres gibi bağışıklığa etki eden faktörlerden uzak durulur,
  • Hekim önerisine ve kişisel tercihe göre aşı olunabilir,
  • Deflagyn isimli yeni bir jel var, 3 aylık kür şeklinde uygulanıyor. CIN1 ve CIN2’nin gerilemesinde, vücudun HPV ile savaşmasında destek olduğu söyleniyor. Yine hekim tavsiyesiyle bu jel kullanılabilir.

SON SÖZ

Yukarıda da bahsettiğim gibi, erken yaşlarda önleyici aşı olmak mümkün. Kız çocuğu olanlar (Hollanda’da erkek çocuklarına da aşıyı öneriyorlar) doktorları ile görüşüp bu aşıyı kız çocuklarına yaptırmalı. Cinsel olarak aktif olunduktan sonra smear ve HPV testi yaptırılmalı.

Ben şu an kolposkopi ve leep operasyonlarını geçirmiş olmama rağmen hala CIN1 ile yaşıyorum. D vitamini seviyem düşük olduğu için takviye alıyorum, CIN1 tedavisi ve HPV’den kurtulmaya destek olması açısından Deflagyn isimli jeli kullanıyorum. Haziran başı operasyonun üzerinden 3 ay geçmiş olacak ve durumu tespit etmek için smear yapılacak. Yine doktorumun da onayıyla eşimle beraber HPV aşısı olma planımız var. Gelecek sonuçlara göre tekrar Leep operasyonu yapılması, kötüye gitmesi durumunda rahmin alınması gibi daha ileri seviyede operasyonlara ihtiyaç duyulabileceğini biliyorum.

İyi ki polikistik over var mı diye baktırmak üzere jinekolog muayenesine gitmişim. Gitmeseydim eğer ileriki zamanlarda, çok daha kötü bir durumla karşılaşabilirdim. HPV, düzenli jinekolog kontrolü ve smear hakkında bilinçli olunmasına biraz olsun katkım olması için bu yazıyı yazma sorumluluğunu hissettim. Jinekolog muayenesine gitmek için öncesinde fiziksel bir rahatsızlık yaşamayı beklemeyin, kız çocuklarınızı aşılatın. Önlenebilir bir kanser çeşidi olan rahim ağzı kanserine yakalanmayın.

Herkese bilinçli ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

(Visited 289 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir