Bu zamana kadar izlerken en çok keyif aldığım, ilham veren diziler kadın hikayeleri anlatan diziler oldu. İzlerken yormayan, keyifle akan giden, her birini ayrı sevdiğim dizilerden oluşan listemi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bu 8 dizinin 6’sı hali hazırda sezon finalini yaptı, bir tanesi sezon finalini yapamadan yayından kaldırıldı, bir tanesi ise devam ediyor.

Gilmore Girls (2000-2007)

Bir anne ve kızının yaşadıkları küçük kasabadaki hayatlarını konu alan, sıcacık bir dizi Gilmore Girls. İzlerken bulunduğunuz yerden sizi alıp, bambaşka bir dünyaya götürme gücüne sahip. Bunun da etkisiyle olsa gerek izleyicilerin de ısrarıyla dizi bittikten yıllar sonra, 2016 senesinde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış bölümlerinden oluşan ‘A year In The Life’ ile ekranlara dört bölümle kısaca dönerek bize aradan geçen on yılı da izleme şansı sundular.

Gerçeklikten uzaklaşmak, yorulmadan, keyifle bir hikayenin büyüsüne kapılmak isteyen ve hala Gilmore Girls izlememiş olanlar düşünmeden bu diziye başlayabilirler.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 1

Younger (2015-2021)

Younger’ın yaratıcısı, Sex And The City’nin de yaratıcı olan Darren Star. New York dizilerine, yayıncılık, reklam gibi sektörler üzerine kurgulanan hikayelere bayılan biri olarak Younger’ı da tek solukta izleyip, bitirdim. Hikaye kısaca boşandıktan sonra iş arayan ancak yaşı sebebiyle yayıncılık sektöründe iş bulamayan Liza Miller’ın yaşı ile ilgili yalan söyleyerek bir işe kabul edilmesi ve ardından gelişen olayları konu ediyor.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 2

Good Girls (2018-2021)

3 kadın, 3 anne, parasızlığın verdiği çaresizliğin de etkisiyle kendilerini illegal bir düzenin içinde bulur, suça bulanırlar. Baş rolünde benim ilk olarak Mad Men’de izleyip, hayran olduğum Christina Hendricks olmasının bu diziyi de soluksuz izlememde bir etkisi var. Dizi yapımcıların beklentilerini karşılamamış olacak ki 3. sezonun sonunda yarıda kesilerek ekranlara veda etti. Hakkıyla final yapamamış olsa da bence yine de izlenmeye değer.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 3

The Bold Type (2017-2021)

The Bold Type, dizinin baş yapımcısı da olan Cosmopolitan dergisinin eski yazı işleri müdürü Joanna Coles’in hayatından ve kariyerinden ilham alıyor. Yine New York, yine kadın hikayeleri, yine yayıncılık sektörü. Ne kadar severek izlesem de benim için paylaştığım diğer dizilerden biraz daha yavaş aktı bu dizi. Yine de izlemeye değer.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 4

Crazy ex girlfriend (2015-2019)

Bol ödüllü, içinde müzikallere de yer veren bir dizi Crazy Ex Girlfriend. Dizinin konusu adında da belirtildiği gibi ‘Çılgın eski kız arkadaş’ın yaptığı çılgınlıklardan ibaret. İzlemesi çok keyifli, yine insanı alıp başka bir gerçeklikte seyahate çıkartan, yormadan izlenebilecek bir dizi.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 5

Jane the virgin (2014-2019)

Bir başka ödüllü dizi de Jane The Virgin. Miami’de geçen bir pembe dizi bu. Entrikalar, şok edici gelişmeler, heyecanlı olaylarla dolu olan hikaye, otelde çalışan Jane’in, otelin sahibiyle yaşadığı duygusal yakınlaşma üzerine inşa edilir. Tüm pembe dizi klişelerine doyalım diye ellerinden geleni yapmışlar, çok da güzel olmuş. Kafa dağıtmaya bire bir.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 6

Emily In Paris (2020 -)

Bu sefer hikaye Amerika’da geçmiyor, bir Amerikalının şirketi tarafından Paris’e gönderilmesini konu ediyor. Hikaye çok çıtır çerez, Emily’i canlandıran Lily Collins bir çok kişiye itici geliyor falan ama bence kostümler, Paris sokakları, reklam sektöründe geçiyor olması, yüzeysel de olsa insan ilişkilerine değiniyor olması güzel. Bu yazıda paylaştığım diğer tüm diziler gibi kafa dağıtmalık, hayatın gerçekliğinden kopmalık, hatta belki biraz da ilham alıp hayal kurmalık bir dizi.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 7

Gossip Girl (2007-2012)

Bu bir kadın hikayesi dizisi değil ama bonus olarak eklemek istedim. Benim gibi Gossip Girl’den yıllarca uzak durmuş olanınız varsa -ben 2021’de izleyip bitirdim- bir şans verebilir derim. Yalnızca bizim için değil, dizi oyuncularına bile tanıdık olmayan New York’un yüksek sosyetesinin hayatına konuk oluyoruz. Bol entrikalı, kimin eli kimin cebinde belli olmayan romantik ilişkiler, yıkılıp yıkılıp devam edilen arkadaşlıklarla dolu kurgu bir yana, kostümler, mekanlar, partiler ayrı bir yana. 6 sezon son ana kadar heyecanla merak edilecek şekilde ilerliyor. Ben severek izledim, ön yargıyla uzak duran, başlayıp başlayıp devam edememiş olan varsa Gossip Girl bir şansı kesinlikle hak ediyor.

Kadın Öykülerini Konu Alan Diziler 8

Yukarıdaki dizileri izleyip sevmiş olanların benzer dizi önerileri varsa yorumlara ekleyerek listeyi zenginleştirmemize yardımcı olabilirler:)

(Visited 644 times, 1 visits today)

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir