Hakkımda

Çocukken okuduğu kitaplardan ‘hayatta her şey mümkün’ mesajını aldığından beri hobi olarak kendi sınırlarını zorluyor. Paylaşmaya değer gördüğü konular hakkında yazmaktan, yeni yerler keşfetmekten, yemek yapmaktan, hayvanlarla zaman geçirmekten keyif alıyor.

Evli ve bir kedisi var. Şimdilik Lizbon’da yaşıyor ama aklı hep İstanbul’da. En çok doya doya kedi köpek mıncırmayı, 7/24 yaşayan şehrin içinde kaybolmayı özlüyor.

Ara sıra da linkteki Instagram hesabından bir şeyler paylaşıyor.

5 Comments

 1. Ülkü 25/09/2018 at 15:06

  çok sevdim enerjinizi, duygularınızı söze dökme şeklinizi…Lizbon’da yaşamayı hayal ederken buldum sizi ve bana harika bir ilham oldunuz…Yolunuz açık olsun. Sevgiyle.

  Ülkü

  Reply
  1. NilBosma 30/09/2018 at 15:06

   Yorumunuz beni çok mutlu etti Ülkü hanım, hayal ettiğiniz tüm güzelliklerin gerçekleşmesini dilerim.

   Lizbon’dan kucak dolusu sevgiler.

   Reply
 2. Sound Man 10/10/2018 at 15:06

  Nil Hanım merhaba,

  Ben 10 yıla aşkın yurtdışında yaşıyorum. Portekizde bir iş için Alman firmasından teklif alma durumum var. Yurtdışı yaşantımdan dolayı sosyal hayata ve hepimiz olduğu gibi birikim yapmak önemli.

  Bu basit olmazsa olmazları göz önünde bulundurduğumuzda Portekizde minimal maaş skalasını nasıl değerlendirebilirsiniz?

  Bu konu kişiye göre oldukça değişir ama en azından basit genel bilgi verirseniz memnun olurum

  Teşekkürler

  Reply
  1. NilBosma 10/10/2018 at 15:06

   Merhabalar,

   Portekiz, özellikle Lizbon son yıllarda hızla gelişiyor (bu gelişme kira başta olmak üzere bir çok alanda fiyat artışına sebep oluyor) ancak Portekiz firmaları özelinde maaşlarda bir değişiklik yapılmıyor. Teklif almanızın olası olduğu firma Alman firması olduğu için şartların Portekiz üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Buna göre bir tablo çıkarmaya çalışırsam eğer:

   -Öncelikle vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra elinizde kalacak olan net maaş miktarı önemli, çünkü Portekiz’de vergi oranları oldukça yüksek.
   -Lizbon’da yaşayacaksanız eğer ortalama bir lokasyonda, ortalama bir evin kirası minimum 800 Euro’dan başlıyor.
   -Çoğu evde ısıtma sistemi olmadığı için özellikle kışın elektrik faturası yüksek geliyor.
   -Market fiyatları ortalama. Lidl’dan haftalık ev alış-verişinizi 40-50 Euro civarına yapabilirsiniz.
   -Dışarıda yeme-içme fiyatları değişiyor ancak ortalama bir fiyat çıkartmamız gerekirse bir öğün için minimum 10-12.5 Euro harcanıyor.
   -Toplu taşıma fena değil ancak yaşadığınız bölgeye göre değişiyor bu da.

   Lizbon’da ortalama bir lokasyonda yaşayıp, aktif bir sosyal hayata sahip olduğunuzu varsayarsak eğer sıkıntı çekmeden yaşanabilecek tutar 2000 Euro civarında (1000 Euro kira, 1000 Euro diğer giderler olarak hesapladım, kira tutarına göre değişir bu miktar.)

   Tek başınızaysanız, birikim de yapmak istiyorsanız eğer bu miktarın üzerinde kazanıyor olmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer birikim odaklı yaşarsanız, sosyal hayatınızdan kısarsanız daha az kazanarak da biriktirmeniz mümkün tabii.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bol şans dilerim,

   Nil

   Reply
 3. hakan 29/11/2018 at 15:06

  Bir kaç hafta önce almanyadan Lizbona gittik. Gece geldigimde ne kadar da cökmüs eski bi sehre geldik, yanlis bi tercih yaptik derken. Günesin ilk isiklariyla sehrin büyüsüne kapildik adeta. Mevsim almanyaya göre süperdi 18-19 derece gibi.
  Ögrendigime göre sehir de kiralar turistelere gecelexine kiralarim daha fazla kazanirim anlayisindan dolayi firlamis. Insanlar sehir disina tasinmis ve hergün calismak icin sehre akin ediyorla. Yüzbinlerce insan trenlerle gemilerle sehre akin ediyor . Sehir istanbulu andiriyor, 7 tepe üstüne kurulms adeta bir bogaz var hatta bogaz köprüsüde.

  Defalarca bizi portekizli sanip konusmak isteyenler bize hic yabancilik hissettirmedi.
  20 yili askin yasadigim almanyadan daha fazla burda kendimi evimde hissetim.
  Insanlar yavas deniyor ama öyle bi abartili bi duruma sahit olmadim, insanlar daha sakin burda. Robotlasmis almanya ya göre cok keyifli. Buraya tasinmayi bile düsünmedim degil dogrusu.

  Reply

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir