Hakkımda

Çocukken okuduğu kitaplardan ‘hayatta her şey mümkün’ mesajını aldığından beri hobi olarak kendi sınırlarını zorluyor. Paylaşmaya değer gördüğü konular hakkında yazmaktan, yeni yerler keşfetmekten, yemek yapmaktan, hayvanlarla zaman geçirmekten keyif alıyor. Evli ve sokaktan sahiplendiği üç kedisi bir köpeği var. Farklı ülkelerde (en son 2 sene Lizbon’da) yaşadıktan sonra Mart 2019’da İstanbul’a döndü, keyfini çıkartıyor.

Ara sıra da linkteki Instagram hesabından bir şeyler paylaşıyor.

(Visited 455 times, 1 visits today)

4 Comments

 1. Ülkü at

  çok sevdim enerjinizi, duygularınızı söze dökme şeklinizi…Lizbon’da yaşamayı hayal ederken buldum sizi ve bana harika bir ilham oldunuz…Yolunuz açık olsun. Sevgiyle.

  Ülkü

  Reply
  1. NilBosma at

   Yorumunuz beni çok mutlu etti Ülkü hanım, hayal ettiğiniz tüm güzelliklerin gerçekleşmesini dilerim.

   Lizbon’dan kucak dolusu sevgiler.

   Reply
 2. Sound Man at

  Nil Hanım merhaba,

  Ben 10 yıla aşkın yurtdışında yaşıyorum. Portekizde bir iş için Alman firmasından teklif alma durumum var. Yurtdışı yaşantımdan dolayı sosyal hayata ve hepimiz olduğu gibi birikim yapmak önemli.

  Bu basit olmazsa olmazları göz önünde bulundurduğumuzda Portekizde minimal maaş skalasını nasıl değerlendirebilirsiniz?

  Bu konu kişiye göre oldukça değişir ama en azından basit genel bilgi verirseniz memnun olurum

  Teşekkürler

  Reply
  1. NilBosma at

   Merhabalar,

   Portekiz, özellikle Lizbon son yıllarda hızla gelişiyor (bu gelişme kira başta olmak üzere bir çok alanda fiyat artışına sebep oluyor) ancak Portekiz firmaları özelinde maaşlarda bir değişiklik yapılmıyor. Teklif almanızın olası olduğu firma Alman firması olduğu için şartların Portekiz üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Buna göre bir tablo çıkarmaya çalışırsam eğer:

   -Öncelikle vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra elinizde kalacak olan net maaş miktarı önemli, çünkü Portekiz’de vergi oranları oldukça yüksek.
   -Lizbon’da yaşayacaksanız eğer ortalama bir lokasyonda, ortalama bir evin kirası minimum 800 Euro’dan başlıyor.
   -Çoğu evde ısıtma sistemi olmadığı için özellikle kışın elektrik faturası yüksek geliyor.
   -Market fiyatları ortalama. Lidl’dan haftalık ev alış-verişinizi 40-50 Euro civarına yapabilirsiniz.
   -Dışarıda yeme-içme fiyatları değişiyor ancak ortalama bir fiyat çıkartmamız gerekirse bir öğün için minimum 10-12.5 Euro harcanıyor.
   -Toplu taşıma fena değil ancak yaşadığınız bölgeye göre değişiyor bu da.

   Lizbon’da ortalama bir lokasyonda yaşayıp, aktif bir sosyal hayata sahip olduğunuzu varsayarsak eğer sıkıntı çekmeden yaşanabilecek tutar 2000 Euro civarında (1000 Euro kira, 1000 Euro diğer giderler olarak hesapladım, kira tutarına göre değişir bu miktar.)

   Tek başınızaysanız, birikim de yapmak istiyorsanız eğer bu miktarın üzerinde kazanıyor olmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer birikim odaklı yaşarsanız, sosyal hayatınızdan kısarsanız daha az kazanarak da biriktirmeniz mümkün tabii.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bol şans dilerim,

   Nil

   Reply

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir