Hakkımda

Selam!

Ben Nil. 1990 yılında İstanbul‘da doğdum, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde okuduğum 2013 yılında Work and Travel programıyla yaşamak ve çalışmak üzere 4 aylığına Los Angeles‘a gittiğim günden beri şansım yurt dışında yaşamaktan yana açıldı. Bir müddet Kuveyt‘te, ardından Fiji‘de yaşadıktan sonra Türkiye‘ye döndüm ve 1.5 yıl önce Portekiz‘in başkenti Lizbon‘a taşındım. 2018’in sonlarına doğru ise eşimle beraber hayatımıza başka bir ülkede devam etmeyi planlıyoruz.

*

Sık sık seyahat etmenin yanında uzun yıllar barmaidlik, büyük konser ve festivallerde saha sorumluluğu, vize danışmanlığı ve en son paylaşım ekonomisinin Türkiye’deki en iyi temsilcilerinden birinde operasyon müdürlüğü yaptım. 19 yaşında başlayan çalışma hayatım yer yer zor ama çoğunlukla keyif alarak, eğlenerek ve öğrenerek yapabildiğim mesleklerle devam etti.

Ülkenin şartları sebebiyle İletişim Fakültesi’nde okurken hayalini kurduğum gibi gazeteci olamadım ancak şu an hayatıma sevdiğim, keşfettiğim, paylaşmaya değer gördüğüm, faydalı olabileceğini düşündüğüm tüm konular hakkında yazarak devam ediyorum.

*

Beni Instagram üzerinden @atlasyourself kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz.

Şimdilik Lizbon’dan sevgiler,

Nil

4 Comments on “Hakkımda”

 1. çok sevdim enerjinizi, duygularınızı söze dökme şeklinizi…Lizbon’da yaşamayı hayal ederken buldum sizi ve bana harika bir ilham oldunuz…Yolunuz açık olsun. Sevgiyle.

  Ülkü

 2. Nil Hanım merhaba,

  Ben 10 yıla aşkın yurtdışında yaşıyorum. Portekizde bir iş için Alman firmasından teklif alma durumum var. Yurtdışı yaşantımdan dolayı sosyal hayata ve hepimiz olduğu gibi birikim yapmak önemli.

  Bu basit olmazsa olmazları göz önünde bulundurduğumuzda Portekizde minimal maaş skalasını nasıl değerlendirebilirsiniz?

  Bu konu kişiye göre oldukça değişir ama en azından basit genel bilgi verirseniz memnun olurum

  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Portekiz, özellikle Lizbon son yıllarda hızla gelişiyor (bu gelişme kira başta olmak üzere bir çok alanda fiyat artışına sebep oluyor) ancak Portekiz firmaları özelinde maaşlarda bir değişiklik yapılmıyor. Teklif almanızın olası olduğu firma Alman firması olduğu için şartların Portekiz üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Buna göre bir tablo çıkarmaya çalışırsam eğer:

   -Öncelikle vergiler ve diğer giderler düşüldükten sonra elinizde kalacak olan net maaş miktarı önemli, çünkü Portekiz’de vergi oranları oldukça yüksek.
   -Lizbon’da yaşayacaksanız eğer ortalama bir lokasyonda, ortalama bir evin kirası minimum 800 Euro’dan başlıyor.
   -Çoğu evde ısıtma sistemi olmadığı için özellikle kışın elektrik faturası yüksek geliyor.
   -Market fiyatları ortalama. Lidl’dan haftalık ev alış-verişinizi 40-50 Euro civarına yapabilirsiniz.
   -Dışarıda yeme-içme fiyatları değişiyor ancak ortalama bir fiyat çıkartmamız gerekirse bir öğün için minimum 10-12.5 Euro harcanıyor.
   -Toplu taşıma fena değil ancak yaşadığınız bölgeye göre değişiyor bu da.

   Lizbon’da ortalama bir lokasyonda yaşayıp, aktif bir sosyal hayata sahip olduğunuzu varsayarsak eğer sıkıntı çekmeden yaşanabilecek tutar 2000 Euro civarında (1000 Euro kira, 1000 Euro diğer giderler olarak hesapladım, kira tutarına göre değişir bu miktar.)

   Tek başınızaysanız, birikim de yapmak istiyorsanız eğer bu miktarın üzerinde kazanıyor olmak gerekir diye düşünüyorum. Eğer birikim odaklı yaşarsanız, sosyal hayatınızdan kısarsanız daha az kazanarak da biriktirmeniz mümkün tabii.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bol şans dilerim,

   Nil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir