Fiji nerede? Türkiye’den nasıl gidilir?

Fiji nerede?

Fiji, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde bulunan ve 215’i ıssız olmak üzere 322 adadan oluşan bir adalar ülkesi ve Türkiye’den bakıldığında dünyanın neredeyse tam olarak diğer ucunda sayılıyor. Başkenti Suva olmasına rağmen ana havalimanı -yani Istanbul’dan yola çıktığınızda ulaşacağınız havalimanı- Nadi adasında bulunuyor.

Fiji nerede? Türkiye'den nasıl gidilir? 1

Türkiye’den nasıl gidilir?

Tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye’den Fiji’ye direkt uçuş yok. Gitmeye karar verirseniz eğer bütçenize en uygun olan, en az aktarmalı ve bekleme süresi en düşük olan uçuşu bulmanız gerekiyor. İstanbul’dan Fiji’ye tek aktarma ve en kısa bekleme süresiyle ortalama 30 saat içerisinde ulaşılıyor. Aktarma sayısı arttıkça bu süre 40 hatta 50 saati bile bulabiliyor. Yani yola çıktıktan 2 gün sonra ancak Fiji’ye varılıyor.

Ben Fiji’ye gideceğim zaman bilet için detaylı bir araştırma yaptım ve fiyat-aktarma süresi olarak aklıma en çok yatan Güney Kore-Seul aktarmalı bilet almaya karar verdim. Korean Air’den gidiş dönüş aldığım bilet ile (en uygun fiyat 10.000 TL civarı. Çok aktarmalı uçuşlarda fiyatlar 7.500 liraya kadar düşüyor) 10 buçuk saatte Seul’e ulaştım, 8 saatlik bekleme süresinden sonra ise yine bir o kadar uçarak, 21 saati havada 8 saati karada geçen yolcuğun ardından Nadi’ye ulaştım.

Güney Kore’den aktarma yapmanın bir başka avantajı Türklerden vize istemiyor olmaları. Bu sebeple dönüş biletimi Seul’de 1 gece kalacak şekilde aldım ve havalimanında aktarmayı beklemek yerine hem şehri gezecek fırsatım oldu, hem de otelde rahat rahat dinlendikten sonra yola devam ettim.

Gelecek Yılın İstanbul çıkışlı Nadi varışlı En Ucuz Uçuşları

Kalkış zamanıDönüş zamanıDurakHavayoluBilet bul
16 Ağustos 202426 Ağustos 20242 DurakEtihad AirwaysBilet başlangıç fiyatı 66 669
1 Ekim 202415 Ekim 20243 DurakIndiGoBilet başlangıç fiyatı 54 723
20 Kasım 202427 Kasım 20242 DurakQatar AirwaysBilet başlangıç fiyatı 56 194
26 Aralık 20248 Ocak 20252 DurakEtihad AirwaysBilet başlangıç fiyatı 74 574
14 Mayıs 202528 Mayıs 20252 DurakQatar AirwaysBilet başlangıç fiyatı 60 274

Vize

Fiji, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından turistik amaçlı ziyaretlerde 3 aya kadar vize istemiyor ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Şöyle ki:

Nadi Havalimanı’na vardığınızda vize memuru neredeyse gelen yolcuların %40’ını ofisine alarak sorular soruyor. Nerede kalacaksınız? Neden geldiniz? Seyahat planınız nedir? gibi ve genellikle yalnızca kalacağınız süre kadar (kalacağınız sürenin 3 aydan kısa olması durumunda geçerli tabi) veriyorlar.

Dikkat edilmesi gereken 2. konu ise çantanızda taze meyve gibi yiyeceklerin bulunmaması. Adanın doğal dengesini koruyabilmek adına (meyvenin içinde gelen bir böcek bile ada için tehlike) bu konuda oldukça titizler, çantaları didik didik ederek arıyorlar. Ben İstanbul’dan vakumlu paketlerde zeytin, turşu falan götürdüm, onlar sorun olmadı ama taze meyvenin problem olduğunu biliyorum.

Fiji hakkında genel bilgiler yazısını okumak için bu linke tıklayabilirsiniz.(Visited 10.136 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Ebru Özgür at

  Gitmeye değer mi?

  Reply
  1. NilGizem at

   Ebru hanım merhaba,

   Fiji’ye gitmeye değer mi diye soruyorsanız, bu soruya yanıtım eğer tropikal bir tatil yapmak, dünyanın öbür ucunda bir macera yaşamak istiyorsanız ve biraz tuzlu bir tatil olacak olması sorun değilse: kesinlikle.

   Reply
 2. ÖMÜR AL at

  MERHABA OĞLUM FİJİ ‘YE GİDİP YOU TUBER ÇALIŞMALARI YAPMAYI PLANLIYOR ISSIZ ADALARINDA
  3 AY YETERLİ OLMAZ SANIRIM BÖYLE BİR ÇALIŞMA İÇİN TECRÜBELERİNE DAYANARAK BİR ANNEYE NELER TAVSİYE EDERSİNİZ OĞLUNA SÖYLEMESİ İÇİN BU ARADA OĞLUM 27 YAŞINDA 🙂

  Reply

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir