Lizbon’da gece hayatı: Bairro Alto

Eğer Lizbon’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve araştırmalara başladıysanız Lizbon’un Beyoğlu’su olarak tarif edebileceğimiz Bairro Alto bir şekilde karşınıza çıkmıştır. Lizbon’da görülecek yerler/yapılacaklar listenize eklemediyseniz şimdiden ekleyin. Ben de sizlere biraz Bairro Alto’dan bahsedeyim.

Bairro Alto nerede?

Bairro Alto, lokasyon olarak Lizbon’un merkezinde Comercio Meydanı’na (Praça do Comercio) 15-20 dakika, meşhur nostaljik tramvayın tarihi son durağı Chiado’ya ise yalnızca 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bairro Alto’da yapılabilecekler

Bairro Alto, Türkçe karşılığıyla ‘Yüksek mahalle’ aynı bizim Beyoğlu gibi barların, restoranların, eğlence mekanlarının bir arada olduğu bir yer. Civarda bulunan restoranlar genelde akşam 8 gibi dolmaya başlıyor, barlar ise gece 11 gibi hareketleniyor. Genel müşteri kitlesini genç kesim, Erasmus öğrencileri ve turistler oluşturuyor. Canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar, dans edebileceğiniz clublar, ya da şarap eşliğinde Portekiz’in dokunaklı müziği Fado’yu deneyimleyebileceğiniz her türlü mekan Bairro Alto’da mevcut. Bunlardan hiçbirini yapmak istemiyorsanız, bir bardan içkinizi alarak sokakta içen insanlara katılabilirsiniz zira sokakta gerçekten hayat var.

Bunların yanında fiyatlardan bahsedecek olursak Bairro Alto oldukça ucuz. Happy hour’a denk gelirseniz 5 Euro’ya 2 adet kokteyl ya da bira alabilir, 3 Euro’ya yarım litre Mojito içebilirsiniz.

Her daim hareketli, ucuz ve çeşitli eğlence alternatifleri sunan Bairro Alto, bana göre Lizbon’a gelmişken gidip en azından bir kaç saat geçirilmesi gereken bir yer. Eğer akşamları temiz, kaliteli ve sakin yerlerde geçirmek istiyorsanız size uygun olmayabilir ama bu durumda bile gidip bir görmekte fayda var. ‘Ne kadar da Beyoğlu’na benziyor’ demek için bile gidilebilir.

bairro alto en güzel barları
Majong

Öneri: Eğer lokal barları deneme peşinde değilseniz ve elektronik müzik, kaliteli bira ve kokteyl seviyorsanız benim en sevdiğim bar olan Majong’a bir şans verebilirsiniz.

Dipnot olarak:

1.Bairro Alto ve civarında çok fazla uyuşturucu satıcısı var, karşılaştığınızda ‘ben nereye düştüm’ diye düşünmeyin. Görmezden gelerek yolunuza devam edebilirsiniz zira uyuşturucu satıcıları Lizbon’da hayatın bir parçası olmuş.

2.Çoğu bar gece 2’de kapanıyor ve eğer acıkırsanız etrafta pek fazla yiyecek bir şey yok. Acıkmanın önlemini önceden almak ya da nerede yemek yenebileceğine dair planı önceden yapmak lazım zira Türkiye’deki gibi sabaha kadar çorbacılar, kebapçılar Portekiz’de bulunmuyor.

(Visited 1.063 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir