Yurtdışından Türkiye’ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise

Yurt dışında yaşayanların problemlerinden biri Türkiye’ye para gönderirken bankaların aldığı yüksek komisyon ücretleri ve transfer sürelerinin çok uzun olması. Size bu yazıda kısaca bu problemi çözen, şu an piyasadaki en uygun ve hızlı para transfer işlemini gerçekleştirebileceğiniz, adeta bu transfer işlerinin Uber’i gibi hizmet veren Wise‘dan bahsedeceğim.

wise
Yurtdışından Türkiye'ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise 1

Wise İngiltere’de yaşayan 2 Estonyalı gencin uluslararası para transferi problemine çözüm olarak geliştirdikleri bir para transfer sistemi. Bir çok blogda üye olma ve para gönderme işlemi sanki çok komplike bir şeymiş gibi sayfalarca anlatılmış, sırf bu yüzden uygulamayı denemeyi bayağı bir zaman erteledim. Halbuki sıradan bir bilgisayar kullanıcısının üye olup, ilk transfer işlemini gerçekleştirmesi toplamda 5 hadi maksimum 10 dakika sürüyor. Zaten olayın özü de bu: hızlı, güvenilir ve ucuz.

Wise nasıl çalışır? 5 adımda para transferi nasıl yapılır?

 • 1.Adım: Hesap Oluşturma: İlk olarak Wise adresine giderek hesap oluşturmanız gerekiyor. Yurt dışından Türkiye’ye para göndermek için yaşadığınız ülkede (ya da yurt dışında herhangi bir ülkede) bir banka hesabınızın olması gerekiyor.
 • 2.Adım: Tutar Belirleme: Burada göndermek istediğiniz tutarı, gönderimin yapılacağı para birimini ve alıcıya iletileceği para birimini seçiyorsunuz ve site otomatik olarak tutarı Türkiye’deki o anki kura çeviriyor ve paranın ne zaman hesaba geçeceğini de sayfada belirtiyor.
 • 3.Adım: Alıcının bilgilerini girme: Burada size parayı kendinize mi yoksa başkasının hesabına mı göndereceğinizi soruyor. Kendinize gönderecekseniz eğer yalnızca IBAN numaranızı girmeniz yeterli. Eğer başkasına gönderecekseniz e-mail adresi, isim-soyisim de girmeniz gerekiyor.
 • 4.Adım: Kimlik doğrulama: Sitenin sizi yönlendirdiği şekilde kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
 • 5.Adım: Ödeme şeklini seçme: Ödemeyi Visa-Debit vs. ne şekilde yapacağınızı seçmeniz gerekiyor.

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra bir onay bildirimi geliyor ve paranın ne zaman diğer hesaba geçeceği de bu bildirimde belirtiliyor. İşlem bu kadar basit. Para karşı tarafın hesabına geçtiğinde de ayrıca bildirim geliyor.

Wise ne kadar komisyon alıyor?

Yukarıda da bir kaç defa belirttiğim gibi Wise en düşük komisyon ücreti ile yurt dışı para transferi yapmanızı sağlıyor. Buradaki linke tıklayarak, üye olmadan göndermek istediğiniz tutarı girdiğinizde hem hesaplandığı kuru (bankalara göre bir avantajı da merkez bankası verilerini baz alıyor olması) hem de komisyon tutarını görebiliyorsunuz.  Ayrıca hangi para birimleri ile hangi ülkeler arasında transfer yapabileceğinizi de bu sayfada görebilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye'ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise 2
Yurtdışından Türkiye'ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise 3

Eğer bu linke tıklayarak üye olursanız, ilk 500 Euro’ya kadar olan transfer işlemini ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz.

Wise ile yaptığım transfer hesaba ne kadar sürede geçer?

Yapılan transferler 1-4 gün içerisinde alıcının hesabına geçer.

Wise hakkında diğer bilinmesi gerekenler:

 • TransferWise ile yurt dışındaki hesabınızdan Türkiye’deki kendi hesabınıza da transfer yapabilirsiniz.
 • Yalnızca yurt dışından Türkiye’ye değil, Türkiye’den yurt dışına da para gönderebilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerine +44 203 6950 999 numaralı telefondan, request@transferwise.com ve support@wise.com adreslerine mail göndererek ulaşabilirsiniz.
 • Maksimum transfer limiti para birimine göre değişik gösteriyor. Euro transferlerinde maksimum tutar 60.000 Euro ve bu yüksek tutarlı işlemden bile yalnızca 594.06 Euro komisyon alıyorlar.
 • Sistem aynı para birimiyle işlem yapmanıza izin vermiyor. Yani örneğin Hollanda’daki banka hesabınızdan Türkiye’deki Euro hesabınıza para gönderemiyorsunuz.
Yurtdışından Türkiye'ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise 4
Yurtdışından Türkiye'ye ucuz ve hızlı para transferi: Wise 5

Özetle, yurt dışında yaşayan ve bankaların kendi çıkarlarına göre uyguladıkları kurlar, hem gönderenden hem alıcıdan kestikleri astronomik rakamlardan dili yanmış biri olarak bayılarak kullandığım Wise’ı herkese öneriyorum.

(Visited 2.118 times, 1 visits today)

1 Comment

 1. Pingback: Wise: Cheapest Transfers In Foreign Currency | Atlasyourself

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir