Roma Yeme-İçme önerileri

İtalyan mutfağının şanını duymayanınız yoktur. Haliyle Roma’ya gidince insan güzel bir şarap eşliğinde pizzasını-makarnasını yiyip, üzerine tiramisunun tadına bakmak istiyor. Buraya kadar her şey çok güzel ama tüm bu hayallerin gerçekleşmesi için restoran seçiminin dikkatli yapılması ve turist tuzağı olarak tabir edilen özensiz restoranlardan birine denk gelmemek gerekiyor.

Biz gitmeden önce yeme-içme konusunda araştırma yaptık ancak sonuç olarak dolaşırken menülere/masalardaki yiyeceklere/kalabalıklık oranlarına bir de Tripadvisor puanlarına bakıp yemek yiyeceğimiz yerleri ona göre seçtik. İçlerinden gerçekten memnun ayrıldığımız iki restoran, bir bar ve bir dondurmacı oldu. Onları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Roma restoran tavsiyesiyesi

Tonnarello

Tonnarello Trastevere bölgesinde bir restoran ve benim açık ara Roma’daki favorim oldu. Mekan çok büyük, hem içeride hem dışarıda masaları var. Akşam saat 8 gibi önünde kuyruk olmaya başlıyor. Beklerken bir çok mekanda yapıldığı gibi ayak üstü köpüklü şarap ikram ediyorlar.

Roma Yeme-İçme önerileri 1

Yemekler inanılmaz lezzetli, servis hızlı ve güler yüzlü, fiyatlar makul. Yemek üzerine bir de  Amaretto da (acı badem likörü) ikram ediyorlar. Sonuç olarak ise bir şişe soda, bir şişe kırmızı şarap, bir pizza (Pinsa Stracchino) ve makarnaya (Tonnarello Carbonara) gelen hesap 36.5 Euro.

Adres ve detaylı bilgi için Tripadvisor sayfası: Tonnarello

Hostaria de’ Pastini

Hostaria de’ Pastini Pantheon’a yakın yani aslında turistik bir bölgede yer alıyor. O bölgede bir çok restoranın menüsünü, masalarını inceledikten sonra kapıda çok güzel ilgilendikleri, restoranın bir aile işletmesi olduğunu gururla belirttikleri ve tabii bir de masalarda oturanların önlerindeki yiyeceklerin güzelliğini görünce oturmaya karar verdik. Telefonların şarjı bittiği için burada fotoğraf çekemedik ancak yine bir pizza, bir makarna ve bir şişe şarap sipariş edip 40 Euro’ya yakın bir hesap ödedik. Burada da yemekten sonra ikram olarak Limoncello geldi, gayet memnun ayrıldık.

Adres ve detaylı bilgi için Tripadvisor sayfası: Hostaria de’ Pastini

Galateria Frigidarium

Roma Yeme-İçme önerileri 2

Roma’nın dondurması meşhur evet ama bir gidenin bir daha gittiği, yemelere doyulamayan o leziz dondurmayı burada yapıyorlar. Fiyatlar Avrupa standartlarına göre oldukça uygun.

Adres ve detaylı bilgi için Tripadvisor sayfası: La Gelateria Frigidarium

Buranın hemen karşısında ise meşhur salaş pizzacı Pizzeria da Baffetto bulunuyor. Ben daha özenli, rahat rahat oturabileceğim, burası gibi önünde sürekli uzun kuyruklar olan bir yerde yemek yemek istemediğim için biz denemedik. Yorumlardan okuduğum kadarıyla memnun olan da var olmayan da. Denemek ya da denememek size kalmış ama en azından gitmeden yorumları okumanızı tavsiye ederim.

Roma bar tavsiyesi

Pimm’s Good

Pimm’s Good Trastevere bölgesinde haftasonu müzik dinlemek, hafta içi sakin sakin bir şeyler içmek için gidilebilecek güzel bir mekan. Şahane kokteyller, hafta sonu içeride canlı müzik, dışarıdaki masalar daima dolu, içerinin dizaynı muhteşem, bir şeyler atıştırmak istersen mutfak gece yarısına kadar açık. Ortalama bir kokteylin fiyatı 6 Euro. Eğer çok kalabalık olmayan bir günde ya da saatte gittiyseniz kokteylleri gerçekten özenerek yapıyorlar.

Roma Yeme-İçme önerileri 3

Adres ve detaylı bilgi için Tripadvisor sayfası: Pimm’s Good

Bonus:

Eğer İngilizce biliyorsanız aşağıda paylaştığım bir çiftin Roma’daki restoran deneyimlerini  anlattıkları videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

(Visited 1.273 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Pingback: Roma’da nerede kalınır? | Atlasyourself

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir