Roma’da nerede kalınır?

Eğer bizim gibi son dakika planı yapıyorsanız bulunan en uygun otelde kalınır (Fikir vermesi açısından kaldığımız Le Fate Apartments ‘tan aşağıda bahsettim.) Ama eğer zamanınız ve seçme şansınız varsa kalmak için en uygun lokasyonlar:

Centro Storico: Navona meydanı, Panteon, Trevi (Aşk) Çeşmesi’nin bulunduğu alan burası ve merkezde olmasıyla kalmak için en ideal yerlerin başında geliyor.

Via Veneto: Centro Storico’nun hemen dibinde, İspanyol Merdivenleri’nin olduğu alanda bulunan lüks bir bölge burası. Eğer bütçeniz varsa ve iyi bir lokasyonda, lüks bir otelde kalmak istiyorsanız tercih edilebilir.

Travestere: Şehir merkezine yakın, restoranlar, kafeler, barlar ile dolu capcanlı bir bölge burası. Kalmak için ideal. Centro Storico’ya 25-30 dakika yürüme mesafesinde.

Jewish Ghetto (Yahudi Mahallesi): Yine şehir merkezine yakın, restoran ve kafelerin olduğu bir bölge. Centro Storico’ya 15-20 dakika yürüme mesafesinde.

Vatikan çevresi: Centro Storico’ya 35-40 dakika yürüme mesafesinde.

Collesium çevresi: Centro Storico’ya 15-20 dakika yürüme mesafesinde.

Roma’da hostel tavsiyesi

Benim otel seçerken kriterlerim şu şekilde:

  • Şehir merkezine yakın,
  • Fiyatı uygun,
  • Banyosu/tuvaleti ortak olmayan (odanın içinde olan),
  • Puanı minimum 8 ve üzeri (booking.com özelinde),
  • Misafir yorumları pozitif (özellikle temizlik konusunda ve sıcak su konusunda sıkıntı yaşadıysa insanlar kesinlikle eliyorum)

Seyahat etmeden bir gün önce Roma gibi her mevsim turist alan bir şehirde oda bakınca bu şartları sağlayan otel bulmak çok zor. Şehir merkezinde hep fiyatı uçuk oteller kaldığından yakındaki yerlere baktım ve merkeze tramvayla 15 dakika, yürüyerek 1 saat mesafedeki Le Fate Apartments‘da karar kıldım. Hem oda hem banyosu ne küçük ne büyüktü ama temizdi ve güzel dizayn edilmişti. Genelde bu tip uygun fiyatlı oda kiraladığınızda her gün oda ve yatak toplanmaz, burada toplanıyordu.

Roma'da nerede kalınır? 1

Ama gözlerimi yaşartan, beni acayip mutlu eden konu Booking.com‘daki yorumlarda da bahsedildiği gibi otel sahibinin annesi tarafından hazırlanan kahvaltı oldu. Peynir, salam, annenin taze taze herkese özel yaptığı beyaz peynirli yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, taze sıkılmış meyve suyu, çeşit çeşit kek annenin ‘yiyin gari’ tavrıyla önümüze gelince ben mest oldum. Bu kısım Türkiye’den Roma’ya gidenlerde yalnızca ‘ne kadar da bize benziyorlar’ düşüncesine sebep olabilecekken benim gibi yurt dışında yaşayanlara evi hatırlattığından ekstra mutluluğa sebep oluyor sanırım. Bu arada anne her gün bitiremediklerimizi paketleyip yanımıza vererek bir de böyle içimizi ısıttı.

Roma'da nerede kalınır? 2

Sonuç olarak Le Fate Apartments‘tan memnun ayrıldık. Otel konusunda çok titizseniz ve illa tam merkezde bir otelde kalmak istemiyorsanız ya da aklınıza yatan bir yer bulamadıysanız bir göz atmanızı öneririm.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

(Visited 355 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Pingback: Roma Gezi Rehberi | Atlasyourself

  2. Pingback: Roma Yeme-İçme önerileri | Atlasyourself

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir