Amsterdam Hayvanat Bahçesi: Artis

Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi, 1838 yılında Hollanda’nın ilk hayvanat bahçesi olarak Gerard Westerman, Werlemann ve Wijsmuller tarafından ”Doğa, sanat ve bilimin öğretmenidir” anlamına gelen latince Natura Artis Magistra adıyla kurulmuş. İyi şartlarda bakılan türlü türlü hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi bugün yılda 1.3 milyondan fazla ziyaretçi ile buluşuyor.

Amsterdam’da günü değerlendirmek için bir aktivite arıyorsanız ve hayvanları seven bir insansanız ya da çocuğunuzla seyahat ediyorsanız Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederek gününüzün büyük bir kısmını güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ben bir hayvansever olarak gitmeden önce önce biraz ön yargı ile yaklaştım ancak hayvanların iyi şartlarda bakıldığını gördükten sonra içim biraz rahatladı.

Amsterdam Hayvanat Bahçesi: Artis 1

Tam adı Natura Artis Magistra iken yalnızca ‘Artis’in kullanılma sebebi ‘Natura’, ‘Artis’ ve ‘Magistra’ isimleriyle 3 farklı girişinin olması ve en çok kullanılan kapının Artis olması imiş. Artis, oldukça büyük bir hayvanat bahçesi ve hayvanların yanı sıra içerisinde 1882 yılında inşa edilen akvaryum, yıldız evi (planetarium), botanik bahçesi, zooloji ve botanik arşivlerinden oluşan bir kütüphane, sanat koleksiyonu ve daha sonra bahsedeceğim micropia (bakterilerin görünmez dünyası) bulunuyor. Bunların yanında içerisinde 19. yüzyıldan kalan bir kültür mirası dedikleri 27 adet anıt yapı bulunuyor ve bu yapılar genellikle hayvanlar için kullanılıyor.

Amsterdam Hayvanat Bahçesi: Artis 2

Artis Hayvanat Bahçesi’nde hangi hayvanları görebilirim?

Fil, aslan, kurt, zürafa, çeşit çeşit maymun, boğa, deve, oğlak, çöl faresi, çöl tilkisi, karıncayiyen, kapibara, oğlak, rakun, 

Türlü türlü balık, kaplumbağa, deniz canlıları, timsah ve deniz ayıları,

Penguen, flamingo, kuğu, baykuş ve çeşit çeşit kuşlar ve kelebekler ve aklıma gelmeyen başka bir sürü hayvan görmek mümkün.

Amsterdam Hayvanat Bahçesi: Artis 3

Micropia

Micropia, 2014 yılında açılan ve çıplak gözle göremediğimiz mikroorganizmaların incelendiği bir müze. Burada vücudumuzda, eşyalarımızda, yemeklerimizde yani her yerde bulunan bakterileri görebilmek ve mikroorganizmaların yaşamına şahit olmak mümkün. 

Artis Hayvanat Bahçesi açılış saatleri ve giriş ücreti

1 Kasım – 28 Şubat: 09.00 – 17:00

1 Mart – 31 Ekim: 09:00 – 18:00

Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise her Cumartesi sabah 09:00’dan akşam günbatımına kadar açık.

Fiyatlar ise:

10 yaş ve üzeri için kapıdan alımda 21.5, online alımda 20.5 Euro (Micropia’yı da görmek isterseniz ekstra 7 Euro ödemeniz gerekiyor.)

2-9 yaş arası için kapıdan alımda 18, online alımda 17 Euro. 0-2 yaş arası ücretsiz.

Online bileti buradan alabilirsiniz.

Artis Hayvanat Bahçesine nasıl giderim?

Amsterdam Central Station’dan 9 numaralı tramvay ile, Dam durağından 14 numaralı tramvay ile önünde inebilir yada 10 numaralı tramvaya binerek 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Waterlooplein’de inebilirsiniz.

Eğer araba ile gidiyorsanız aracınızı  08:30-23:30 arası açık olan hayvanat bahçesi otoparkına 9 Euro ödeyerek park edebilirsiniz.

Not: Her Cumartesi-Pazar saat 14:00’te rehberli tur düzenleniyor. 60 dakika süren tura fillerin olduğu bölümden katılabilirsiniz.

Ve bizim ziyaretimizden kısa bir video: 

(Visited 1.054 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir