Sri Lanka’da şoförlü araç kiralamak

Biz bir son dakika planı yaparak karar verdik Sri Lanka’ya gitmeye ve çok fazla araştırma yapma şansımız olmadı. Toplu taşımanın iyi bir alternatif olmadığını okumuştuk ve öyle olunca da araba kiralarız diye yola çıktık.

Havalimanında girdiğimiz Budget ofisinde 7 gün için araç kiralamak istediğimizi söylediğimizde bize öncelikle uluslararası geçerliliği olan ehliyetlerimizi Colombo merkezde bulunan bir devlet kurumunda onaylatıp, imzalı mühürlü bir kağıt almamız gerektiğini, bunun için de 70 USD civarı bir ücret ödememiz gerektiğini söylediler ve 7 gün için 700 USD fiyat çıkarttılar. Hem uğraşmak istemediğimiz hem de fiyat pahalı geldiği için şoförlü olarak araç kiralamanın fiyatını sorduk ve 390 USD yanıtını aldık ve sonunda yakıt dahil 350 USD’na anlaştık. İyi ki de öyle yapmışız. Ödememizi yaptık ve hemen ardından tüm tatili beraber geçireceğimiz şoförümüz Silva bizi almaya geldi.

Şoförlü araç kiralamanın ayrıntıları

Aracı kiraladığınız tüm günler boyunca şoförünüz eğer kaldığınız otelin şoförler için de odası varsa orada kalıyor. Eğer yoksa günlük 15 USD gibi ek bir ücret vermeniz gerekiyor. Bunun yanında aracın içinde sürekli birlikte zaman geçireceğiniz için markete yada bir şeyler yemeye gittiğinizde ona da bir şeyler almanız ve ayrılırken de bir miktar tip vermeniz hoş olur diye düşünüyorum. 

Sri Lanka’da şoförlü araç kiralamanın avantajları neler?

Zaman tasarrufu: Nereye nasıl giderim diye düşünmediğiniz, araç her zaman sizi hazır beklediği ve şoförünüz tüm yolları bildiği için tatilinizi yollarda zaman kaybetmeden geçirebilirsiniz. 

 Yerli biri ile seyahat etmek: Şoförünüz aynı zamanda seyahat arkadaşınız ve tur rehberiniz oluyor. Havalimanından dışarı adımınızı atar atmaz size dikkat etmeniz gerekenleri söylüyor, anlamadığınız şeyleri açıklıyor, çevre hakkında bilgi veriyor. Bizim durumumuzda hem safari turunda hem de hastanelik olduğum zamanlarda Silva ile beraber seyahat ediyor olmanın çok faydasını gördük.

Daha güvenli: Sri Lanka yolları yer yer oldukça tehlikeli olabiliyor. Kendiniz araç kiralarsanız hem daha fazla ücret ödeyip, ehliyetinizi onaylatmakla uğraşıp, üzerine bir de yollarda sıkıntı yaşamanız olası. 

Öneri

srilankada soforlu arac

Silva ve Jelmer

Biz Sri Lanka’da bir haftayı beraber geçirmiş olduğumuz Silva’dan çok memnun kaldık ve gönül rahatlığıyla önerebilirim. Kendisine linklerdeki Facebook ve Tripadvisor sayfalarından ulaşabilirsiniz. 

Güncelleme: Bu yazı yayınlandığından beri Silva Türkiye’den onlarca kişiyi misafir etti, etmeye devam ediyor. Benimle paylaştığı fotoğraflardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz. 

(Visited 1.264 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir